Annela Ojaste: tõstame lasteaiad esikohale

Ann VaidaTallinn

Valimiste lähenedes tõusevad esile tundlikud sotsiaalsed teemad, olgu need siis rahvusküsimused või pered väikeste lastega. Kevadel ütles sotside linnapeakandidaat Rainer Vakra välja valimislubaduse- võimaldada lastele tasuta, tervislikku toitu juba lasteaias. Mõte tasuta lasteaiatoidust on pikalt küpsenud ja detailidena läbi arutatud. Lisaks lasteaiamaksude vähendamisele on eesmärk anda linnavalitsusele vastutus ka toidu kvaliteedi tagamise eest.

Lasteaiajuhina tean, kuidas toitlustamine linna lasteaedades korraldatud on. Toidupäeva hind kõigub lasteaiati 1,3 – 2,4 euro vahel ning kahekümne sendine vahe toidupäeva hinnas ei tähenda oluliselt paremat toidu kvaliteeti vaid turul olevate mõningate toitlustusfirmade pakutud hinnataset. Lasteaedade eelarved on kärbitud toimetuleku piirini ning seetõttu puuduvad spetsialistid, kes toidu kvaliteedi üle järelevalvet läbi viiksid.

Sotside mõte tasuta lasteaiatoidust on nii hea ja ilmselge, et keskerakondlik linnavalitsus asus seda veel enne valimisi kibekiiresti täide viima. Kiidan linnajuhte , et vajaliku teoks tahavad teha. Samas oleks võinud linn ülepeakaela tegutsemise asemel spetsialistidega nõu pidada. Tasuta toidu sisseviimine võimaldaks ka toiduraha ühtlustamist lasteaedades ning linna poolt asjatundliku järelevalve korraldamist toidu kvaliteedi tagamiseks. Kiirustamine aga paneb eriti kehva seisu lasteaiad, kus juba muretsetakse selle pärast, et toiduraha ei maksta kinni mitte lisavahenditest vaid osaliselt lasteaedade niigi nappidest eelarvevarudest. Kokku tuleb siis hoida mänguasjade ja remondi pealt.

Tasuta, tervislik toit lasteaeda tuleb kindlasti ning sotsid seisavad ka selle eest, et protsess oleks läbimõeldud. Lisaks peab muutuma peredele soodsamaks ka kohatasu. Iga-aastane tõusuralli tuleb lõpetada ehk kohatasu lahti siduda alampalgamäärast. Üks kuu kohamaksuvabastust on ka elementaarne, et pere saaks võtta aega puhkuseks neile sobival ajal ning ei peaks maksma aja eest, kui laps lasteaias ei käi.

Tänapäeval rääkida aga päris tasuta lasteaiast tundub aastakümnete taguse sovietiaja ihalusena. Eriti kummastav on seda kuulda reformierakonna suust. Tundub lausa suvise meelelahutusprogrammina Kristen Michali poolt!
Sotsid on alati seisnud perede toetamise eest ning ka kohatasu peredele taskukohasemaks muutmise mõtet kaalunud ja planeerinud. Kindlasti peab üle vaatama juba toimiva kohatasusoodustuse piirmäärad, et need üha kallinevale elule järele jõuaksid.

Lasteaedadest rääkides on peamine, et ükski vanem ei taha saata ka tasuta oma last hommikul majja, kus on külm, hallitab ja laest sajab krohvi alla!

Esiplaanile tuleb seada Tallinna lasteaedade remont ja suunata sinna need miljonid eurod, mis propaganda ja kahtlase “linnapanga” pealt kokku hoitakse. Pea pooled linna lasteaedadest on häbiväärses olukorras. Viimastel aastatel on suudetud remontida vaid paar lasteaeda ning ehitatud eurorahade ja “huvitatud” ärimeeste toel mõni uus. Praegune linna taktika on olnud terviklikelt remontidelt osalistele üleminek, mis aga kuidagi laste elu-olu lasteaias paremaks ei tee. Ilus fassaad ei muuda uueks 50 aastat vanu kütte- ja ventilatsioonisüsteeme ning avariide likvideerimine haukab laste mänguvahenditeks ning õpetajate palkadeks planeeritud raha.