Sotsiaaldemokraadid andsid menstruatsiooniga seotud vaesuse vähendamiseks kogutud allkirjad riigikogule üle

Kirill KlausEbavõrdsus

Foto: Riigikogu, Erik Peinar

Tallinna sotsiaaldemokraatide öölinnapeakandidaat Natalie Mets ja Noored Sotsiaaldemokraadid juht Õnne Paulus andsid riigikogu esimehele Jüri Ratasele üle rahvaalgatuse 3256 allkirjaga, mille kohaselt tuleb vähendada Eestis eksisteerivat menstruatsioonist tingitud vaesust ja stigmasid.

“See, et iga kümnes Eesti tüdruk on pidanud koolist puuduma, sest tal pole rahapuudusel olnud võimalik osta menstruatsiooniks vajalikke hügieenitarbeid tõestab väga selgelt, et Eesti Vabariik peab tegema samme sellise ebavõrdsuse vähendamiseks. Lisaks otsesele tervisekahjule, mis võib tekkida, on teiseks probleemiks ka lüngad hariduses ja sotsiaalses suhtluses, mis tekivad, kui tüdrukud peavad koolist koju jääma,” kommenteeris muutuste vajalikkust rahvaalgatuse üks algatajaid Natalie Mets.

Rahvaalgatus kutsub üles Vabariigi Valitsust ja Riigikogu vähendama menstruatsiooniga seotud vaesust ning sellega seotud tabusid järgmiste sammudega:

  1. alandada tampoonide, hügieenisidemete ja mähkmete käibemaksu 9%-le;
  2. astuda samme, et tagada tasuta menstruaal hügieeni vahendite kättesaadavus koolide ja noortekeskuste tualettruumides, rahvamajades, raamatukogudes, apteekides ja avalikes tualettruumides;
  3. toetada programme, mis võitlevad menstruatsiooniga seotud rahapuudusega, et tagada sanitaarvahendite kättesaadavus kõigile, kes neid vajavad;
  4. toetada diskussiooni ja kodanikuharidust menstruatsiooni ning seksuaaltervise teemadel.

Rahvusvaheliselt on vaesuse, mis mõjutab ligipääsu menstruatsiooniga seotud hügieenivahenditele, vastu võitlemiseks tehtud märkimisväärseid samme. Esimesena kaotas n-ö tampoonimaksu Keenia 2004. aastal, seejärel on “tampoonimaksu” alandanud või kaotanud Austraalia, Colombia, India, Kanada ja Ühendkuningriik. Šotimaal ning Uus-Meremaal jagab riik tasuta menstruaaltarvikuid.

Rahvaalgatus täismahus: https://rahvaalgatus.ee/initiatives/a3eaed0b-2796-45e1-8c49-c8a7884896bc