Image

Valitsus kahjustab töötajate õigusi ja kindlustunnet

Sotsiaaldemokraatlik Erakond kutsub üles vastutustundlikke tööandjaid, ametiühinguid, ajakirjandust, parlamendierakondi, noorteühendusi ja puuetega inimeste esindusorganisatsioone seisma vastu valitsuse plaanile kehtestada nn juhupalga lepingud. Kavandatavad töölepingu seaduse muudatused seavad löögi alla kümnete tuhandete töötajate sissetuleku, kindlustunde ja õigused. Me ei saa lubada, et töötajatest tehakse paindlikkuse sildi all odav ja kärbitud õigustega tööjõud.

Reformierakonna ja Eesti 200 valitsuse plaan lubada töölepinguid, mis tagavad töötajale vaid kümme tundi nädalas ning jätavad ülejäänud töömahu ja sissetuleku tööandja otsustada, muudab kogu tööturu iseloomu – stabiilsed töölepingud asendatakse määramatusega. Sotsiaaldemokraadid toovad välja peamised murekohad, miks valitsuse algatatud eelnõu tuleb tagasi võtta:

1. Töötajast saab lepingu nõrgem pool – ilma kindlustunde ja kaitseta

Juhupalga lepinguga töötav inimene ei tea kunagi ette, kui palju ta töötab või teenib. Kindel töökoormus asendub ebastabiilsete töötundide ja sissetulekuga, mis võib igakuiselt kuni neli korda kõikuda. Sellises ebakindluses ei saa töötaja oma elu ega eelarvet planeerida. Kõige valusamalt lööb see pereinimesi ja eluasemelaenu maksjaid.

2. Väiksem sissetulek tähendab nõrgemat sotsiaalkaitset

Ebakindel töö ja kõikuv sissetulek viivad selleni, et töötaja sotsiaalsed garantiid vähenevad. Töötuskindlustushüvitis, töövõimetushüvitised, vanemahüvitis ja vanaduspension sõltuvad töötaja varasemast sissetulekust – kui see on kõikuv, saab inimene vähem tuge just siis, kui ta seda kõige rohkem vajab.

3. Tööturu osapooled jäeti kõrvale

Eelnõu viimane versioon koostati tööturu osapooltega läbi rääkimata ning saadeti parlamenti sisuliselt meedia kaudu. See õõnestab usaldust valitsuse ja töötajaid esindavate ametiühingute vahel ning rikub sotsiaaldialoogi põhimõtteid. Kõik olulisemad muudatused tööõiguses tuleb tööandjate ja ametiühingutega läbi rääkida.

4. Üksikute sihtrühmade asemel laiendatakse muudatusi kõigile

Algne plaan nägi uut töölepingu võimalust ette vaid kindlate sihtgruppide jaoks, näiteks õpilased ja üliõpilased, vähenenud töövõimega inimesed ja pensionärid, kellele see võib ka päriselt sobida. Nüüd on valitsus ootamatult ja tööturu osapooltega läbi rääkimata otsustanud laiendada juhupalga lepinguid kõigile töötajatele.

5. Ebavõrdne töötasu maksmine

Eelnõu lubab maksta töötasu vaid alammääras alaealisele või töötajale, kes on tööandja juures alles lühikest aega töötanud. Seda ka siis, kui töötaja omab tegelikult vajalikku töökogemust ja kvalifikatsiooni. Töötasu alammääras maksmine niigi ebakindla töötasuga töölepingu puhul tähendab töötajate, eriti noorte ebavõrdset kohtlemist.

6. Ületunnitöö eest lisatasu kaotamine

Valitsuse plaani kohaselt kaotatakse osalise töökoormusega ja paindliku tööajaga töötajatel ületunnitöö tegemine ning selle eest kõrgema töötasu saamine. See tähendab, et tööjõud muutub odavamaks, aga ületunde tegev töötaja kaotab palgas.

Lisaks eeltoodule vähendab juhupalga lepingute kiirkorras läbisurumine kollektiivlepingute rolli, piirab töötaja võimalust keelduda ootamatutest lisatundidest, lühendab puhkeaega ning asetab kogu majandusliku riski töötajatele. Seetõttu nõuavad sotsiaaldemokraadid töötajate õigusi kahjustava töölepingu seaduse eelnõu tagasi võtmist ning sotsiaaldialoogi taastamist tööandjate ja ametiühingutega.