Naiskogu Kadri ajalugu

 

Sotsiaaldemokraatlike naiste Tallinna klubi “Kibuvits”

Eesti sotsiaaldemokraatlike naiste organisatsiooni loomine sai alguse 1992. aastal ühisest tööst.

Eesti Migratsiooniamet tõi sõdivast Abhaasiast Eestisse kolm lennukitäit sealseid eestlasi, põhiliselt naisi ja lapsi. Mehed tulid Eestisse nii lennukitega kui ka iseseisvalt. Aeg oli talvine ja lõunamaalt tulnud inimestel ei olnud meie kliimas elamiseks sobivaid riideid ja jalanõusid. Ja ega lennukisse eriti palju peale hädavajaliku kaasa võtta ei saanud.

Appi tulid Soome sotsiaaldemokraadid, Uusinmaa läänis korjati kokku kõikvõimalikke riideid, jalanõusid, mütse, kindaid, mänguasju, spordivahendeid jne. Kaks veoki täit kaste ja suuri kotte tuli lahti teha, ära sorteerida ja jagada pakkidesse lastele, naistele ja meestele nende mõõtude järgi.

Marju Toom töötas Migratsiooniametis ja kutsus appi sotsiaaldemokraatlikud naised.

Töö oli raske, 10 kuni 15 naist töötas õhtuti ja nädalavahetustel mitu kuud. Kaasatud olid ka pereliikmed – pojad tulid appi kaste tõstma ja muid raskemaid töid tegema. Ühine töö liidab. Ja loomulikult meie, poliitikast huvitatud naised, arutasime omavahel kõikvõimalikke poliitilisi ja mittepoliitilisi probleeme Eestis.

1992. aasta detsembri esimesel nädalal nimetasime esimest korda oma poliitika arutelu sotsiaaldemokraatlike naiste klubiks ja valisime juhatuse. Oli sündinud esimene poliitiline naisorganisatsioon – sotsiaaldemokraatlike naiste Tallinna klubi “Kibuvits”. Lõime aktiivselt kaasa erakonna elus ja andsime oma seisukohad erakonna Riigikogu fraktsioonile Eesti seaduste loomisel.

Kahjuks ei õnnestunud 1992 – 1993 aastate jooksul Tallinna linnas meie klubi ametlikult registreerida.

Juba 1993. aastal tekkis vajadus luua ülevabariigiline naisorganisatsioon. Aktiivseid naisi oli erakonnaga liitunud mujal. Esialgu oli tegu erakonnasisese ühendusega.

Ühenduse “Eesti Sotsiaaldemokraatlikud Naised” asutamiskoosolek toimus 26. novembril 1994 ja ühendus registreeriti Eesti Vabariigi Valitsuse poolt 1994. detsembris. Vastloodud Ettevõtete, asutuste ja organisatsioonide registrikeskuses võeti ühendus arvele 13. juunil 1995.a.