Reformierakonna väsimatu võitlus maksuküüru vastu meenutab Victor Hugo romaani „Jumalaema kirik Pariisis“ üht tegelast Frollot, kes kasutas küürakat Quasimodot omakasupüüdlikult ära.
Reformierakond on oma tahtmise saavutanud ja maksuküür kaob poole aasta pärast. Ent paljude Eesti maakondade keskmisele palgatöötajale ei too see kaasa mitte võitu, vaid suuremat maksukoormust, sest selle kuluka muudatuse hinnaks on muu hulgas Euroopa ühe kõrgeima käibemaksumäära kehtestamine.
Kes tegelikult võidab?
Maksuküür on tekitanud ühiskonnas vastakaid tundeid. Ühetaolist maksusüsteemi on lihtne kiita kui Eesti majandusedu alustala, ent samasugune süsteem kehtib Euroopa Liidu 27 liikmesriigist vaid neljas – lisaks Eestile ka Bulgaarias, Rumeenias ja Ungaris.
Hugo romaanist meenub, et kuigi inimesi oli lihtne Quasimodoga hirmutada tema inetu välimuse pärast, oli Jumalaema kiriku kellamees hingelt hea. Frollo, keda ühiskond austas kui väärikat meest, osutus aga sisemiselt küüniliseks ja omakasupüüdlikuks. Ka tänapäeva poliitika- ja ärimaailmas jagub lipsustatud Frollosid, kes rahvale õpetlikult kuulutavad, kuivõrd tänulikud peaksid nad olema valitsusele, mis vabastab neid maksuküüru ahelaist.
Reformierakonna enda maksukalkulaator näitab, kui ebaühtlaselt jaguneb maksuküüru kaotamisest saadav „võit.“ Näiteks 1200-eurose kuupalgaga töötaja saab maksuleevendust täpselt ühe euro kuus ehk 12 eurot aastas. Seevastu 4000-eurose palgaga inimene võidab 91 eurot kuus ja 1091 eurot aastas, mis on pea sajakordne vahe.
Miks ma toon näiteks just 1200-eurose palga? Sest väljaspool Tallinna ja Tartut on see tavaline sissetulek. 2025. aasta esimeses kvartalis oli mediaanpalk Valga maakonnas 1296 eurot, Võrumaal 1333 eurot ja Põlvamaal 1351 eurot. Maksuküüru kaotamisest saab nende maakondade mediaanpalga teenija kuus vastavalt 14, 20 ja 22 eurot.
Üle Eesti teenitakse alla 1400 euro suurust mediaanpalka koguni 11 maakonnas. 1400-eurose palgaga töötaja „võidab“ maksuküüru kaotamisest 29 eurot – kolm korda vähem kui jõukas pealinlane. Suur osa maksuleevenduse mõjust jõuab seega Tallinna ja Tartu heal järjel eeslinnadesse. Rahandusministeeriumi 2023. aasta andmetel läheb üle poole maksuküüru kaotamise kulust – üle 300 miljoni euro aastas – ühiskonna kõige jõukamale viiendikule.
Mis on selle hind?
Igal maksumuudatusel on hind. Kui osa riigi tuludest kaob, tuleb leida asemele uued. Reformierakond on need leidnud, milleks on automaks ning käibemaksu ja aktsiiside tõus. Pärast sotsiaaldemokraatide valitsusest lahkumist otsustasid valitsuserakonnad, et algselt ajutisena esitletud käibemaksutõus jääb püsima.
Tulemuseks on see, et jõukamatele suunatud maksuleevenduse maksavad kinni just madalapalgalised ja pensionärid, kelle tarbimine keskendub esmatarbekaupadele. Käibemaks mõjutab neid kõige rängemalt. Mõttekoja Praxis analüüs kinnitab, et maksuküüru kaotamine ei leevenda väikese sissetulekuga inimeste olukorda, vaid nende maksukoormus hoopis suureneb. „Neil, kel on juba raske, läheb veel raskemaks,“ järeldavad analüüsi autorid.
Eestis on aeg küps õiglasemaks ja euroopalikumaks maksureformiks. Ei ole vaja leiutada jalgratast – piisab, kui vaadata Euroopas ringi. Eesti on üks väheseid riike, kus puudub astmeline tulumaks, üks kahest riigist, kus ettevõtte jaotamata kasum on maksuvaba, ning üks neljast, kus toiduainetele kehtib muude kaupadega täpselt sama käibemaksumäär. Toiduainete hinnatõus on purustamas lagesid, mistõttu oleme teinud korduvalt ettepaneku langetada põhitoiduainete käibemaksu.
Reformierakonna maksupoliitika ei ole mitte arengu mootor, vaid Euroopa Liidu kontekstis anomaalia. Õiglasem maksusüsteem oleks ka majanduslikult mõistlik valik.Väiksem ebavõrdsus tähendab suuremat ostujõudu, tugevamat sisetarbimist ja elujõulisemat majandust. Kui madalapalgalistel pole raha isegi tervislikuks toiduks, ammugi mitte enesetäienduseks, siis on neil ülikeerukas tasuvamat tööd leida, nagu soovitavad vahel parempoolsed poliitikud. Järjest kasvav majanduslik ebavõrdsus pole paratamatus, vaid tänase poliitika tagajärg, mille tulemuseks on Eesti inimeste ja majanduse kaotatud potentsiaal. On aeg see nõiaring murda!