Abilinnapea Joosep Vimm: Tallinn hoiab nädalavahetusel ära 100 000 ühiku prügi tekke. Kuidas?

Ann VaidaSport, Tallinn

Valitsus saatis lõpuks riigikogu poole teele eelnõu, millega vähendatakse ühekordset plastikut, sealhulgas tuleb avalikel üritustel toidu ja joogi serveerimiseks kasutada korduvkasutatavaid anumaid ja söögiriistu.

Tallinn on selles küsimuses juba esimesed sammud astunud. Kevadel kinnitasid linnavolinikud jäätmekava, millega seati sihiks pealinnas suurematel avalikel üritustel vaid korduskasutusnõude kasutamine üritustel juba järgmisest aastast.

Seejuures viime juba sel aastal läbi mitmeid pilootprojekte, kus katsetame korduskasutusnõusid suurte massidega üritustel. Linna kestlike ürituste korraldamise juhendiga abistame ürituste korraldajaid tegema kestlikke valikuid juba praegu.

Esimese suure proovikivini korduskasutusnõude üritustel kasutamisega jõuame juba Tallinna maratoniga. Sel aastal on terve üle kümne tuhande osalejaga üritus esmakordselt läbi viidud ainult korduskasutusnõusid kasutades. Esmakordselt ei kasutata sel aastal Tallinna maratonil ühtegi ühekordset nõud ja sellest saab niimoodi suurim rahvaspordiüritus Põhja-Euroopas, mis sellist asja teeb. Nädalavahetusel naudivad spordisõbrad Tallinna linnas jooksmist, kuid hoiame samal ajal ära 100 000 ühekordse pakendi tekke.

Erasektor on siinkohal olnud valitsusest kiirem. Viimastel aastatel on tekkinud mitmeid ettevõtteid, mis pakuvad suurüritustel võimalust kasutada just korduskasutusnõusid. Olen rääkinud mitmete ürituskorraldajatega, kelle sõnul üritustel osalejad juba ootavad korraldajatelt keskkonnahoidlikku käitumist. Kohustades ürituste korraldajaid käituma keskkonnahoidlikult, tasandub mänguväli, kuna sellisest korraldusest saab norm.

Järgmisel suvel, kui Tallinn on ka Euroopa roheline pealinn, ootab ees noorte tantsu- ja laulupidu, kus samamoodi testitakse korduskasutusnõude kasutamist suursündmusel. Usun, et seal läheb ettevõtmine eriti edukalt, kuna noored on senisest veelgi keskkonnateadlikumad ja just seda ootavadki. Vaid koostöös ürituste korraldajatega saame selliseid samme teha ja suur kummardus kõigile korraldajatele, kes seda juba teevad või on nõus proovima.

 

Avaldatud Delfis 9.09.2022.