Andres Anvelt: kõik Eestis sündinud ja kasvanud lapsed on meie lapsed

Ann VaidaLõimumine

Siseminister Andres Anvelti sõnul on valitsuskoalitsioonis kodakondsuspoliitika suhtes kokku lepitud olulised muutused, mida ta siseministrina praegu ette valmistab.

“Juba varem on sotsiaaldemokraatide eestvedamisel lõpetatud kodakondsusetuse taastootmine, kui halli passiga vanemate lapsed said automaatselt Eesti kodanikuks. Selle muudatuse tulemusena sai Eesti eelmisel aastal ligi 1000 uut kodanikku,” lausus Anvelt.

Ta lisas, et nüüd võimaldatakse kõigile Eesti lastele, kelle vanemad elasid siin 1991. aastal, kodakondsus ilma täiendavate eksamiteta, ka juhul, kui lapse vanemad on mõne muu riigi kodanikud. “Nõnda anname selge sõnumi, et kõik Eestis sündinud ja kasvanud lapsed on meie lapsed, Eesti ühiskonna täisväärtuslikud liikmed,” sõnas Anvelt. “Lisaks arendame välja uudse kodanikulepingute süsteemi, mis lihtsustab Eesti kodakondsuse saamist ka täisealistele Eesti elanikele, kes ei ole veel Eesti keelt vajalikul määral omandanud. Need on olulised sammud.”

Ta lisas, et nii nagu Jüri Ratas intervjuus Radio Svobodale kinnitas, on kodakondsuse nullvariant Keskerakonna jaoks järgmiste valimiste põhiteema. “Eks seda võib iga erakond igal ajal öelda, milliste lubadustega lähevad nad valijatelt mandaati küsima,” tõdes ta.

Sotsiaaldemokraadid sõnastavad järgmiste parlamendivalimiste sõnumid pärast kohalikke valimisi tänavu sügisel. “Erinevate inimeste ja rahvuste vastandamine kodakondsuse küsimuses ei saa kindlasti meie programmiliseks eesmärgiks,” märkis Anvelt. “Seetõttu arvan, et ei ole ka praegu mõtet inimeste ootusi ja emotsioone kütta üles küsimustes, mida selles valitsuses ei arutata. Vaidlus nullkodakondsuse üle on aga üks selline teema.“

Peaminister ja Keskerakonna juht Jüri Ratas ütles intervjuus Radio Svobodale, et järgmistel riigikogu valimistel on tema partei programmis kodakondsuse andmine kõigile Eestis vähemalt 25 aastat elanud inimestele.

Äripäev