Anto Liivat: Tallinnal ei ole ühtegi mõistuspärast põhjust osta tulundusühistu kaudu erapanga aktsiaid

Ann VaidaTallinn

“Tallinna linnal ei ole ühtegi mõistuspärast põhjust soetada tulundusühistu kaudu erapanga aktsiaid ning üha uute mahhinatsioonide asemel oleks viimane aeg panga-saagale lõplik punkt panna, sest parem õudne lõpp kui lõputu õudus,” kommenteeris Tallinna Linnavolikogu eilset otsust sotsiaaldemokraadist linnavolikogu liige ja juhtimisõppejõud Anto Liivat.

Senise Savisaare-panga projekt tuleks Liivati hinnangul lõpetada nüüd ja kohe. “Õnneks sätestab ühistupanga põhikirja punkt 3.12., et liikmel on õigus ühistust väljaastumisel või väljaarvamisel saada tagasi tasutud osamaks kolme aasta jooksul liikmelisuse lõppemisest arvates. Täpselt nii peakski Tallinna linn käituma,” rõhutas Liivat.

Keskerakondlased, sealhulgas linnavolikogu liikmetest ühistupanga osanikud, otsivad aina uusi põhjendusi linna raha eest pangandusäris jätkamiseks, kuid Liivat tuletab meelde, et sisulist otsustusõigust ühistupanga ja veel vähem COOP panga juhtimises osaleda Tallinna linnal ei ole. „Kuigi Tallinna linna osa ühistupanga osakapitalis on 96%, on linnal tulundusühistu äristrateegiat kujundavate nõukogu liikmete nimetamist ja kasumi jaotamist otsustaval üldkoosolekul ikkagi ainult 1 hääl,“ täpsustab ta. „Seetõttu on Aivar Riisalu ja Mart Luige linna raha eest kavandatav eksperiment lubamatu ja ohtlik,” avaldas Liivat nördimust.

Liivat viitas ka volikogus läbi surutud otsuse seletuskirjas olevate põhjenduste nõrkusele. “On täiesti arusaamatu, kuidas aitab kommertspangas vähemusosaluse omandamine Tallinna linna heaks töötavatel inimestel soodsatel tingimustel laenu saada,” oli Liivat hämmingus ning lisas, et tema arvates ei saa sellist juttu tõsiselt võtta ükski vähemalt baastasemel turumajandust mõistev inimene.

Sotsiaaldemokraadist linnavolikogu liikme sõnul on Tallinna linnas palju alarahastatud valdkondi, mistõttu ei peaks linna rahaga toetama valitud ettevõtteid. “Kui aga linnavalitsus arvab, et linnal on liiga palju vabu vahendeid ja soovib neid tõepoolest ettevõtlusesse investeerida, siis ostetagu vähemalt Tallinna börsil kaubeldavate firmade aktsiaid, mille puhul on osaluse hind avalik ning aktsiate müümine oluliselt lihtsam,” selgitas Anto Liivat.