Barbi Pilvre: seto kogukonna Venemaa-suunaline kultuuri- ja rahvadiplomaatia väärib tunnustust

Ann VaidaKultuur, Võru-, Valga- ja Põlvamaa

Riigikogu väliskomisjoni sotsiaaldemokraadist liikme Barbi Pilvre sõnul teeb  seto kogukond tänuväärset tööd nii Eesti-Vene piiriäärsete kultuurisuhete arendamisel kui Venemaal elavate hõimurahvastega kontaktide hoidmisel.

„Seto kogukonna aktiivsus teisele poole piiri jäävatel ajaloolistel Seto aladel Petserimaal väärib tunnustust. Vaatamata Eesti ja Venemaa poliitilisel tasandil toimuvale napile suhtluse arendab seto kogukond kultuurivahetuse raames piirialadel häid suhteid eesti ja vene kodanike vahel. Seto kogukonna Venemaa-suunaline kultuuri- ja rahvadiplomaatia väärib  tunnustust. See on ühtlasi panus Eesti julgeolekusse,“ märkis Pilvre.

Pilvre sõnul käib suur osa suhtlusest ja kultuuritegevusest kiriku kaudu, millele aitab kaasa hea läbisaamine Petseri kloostri juhtkonnaga. „Pehme diplomaatia on tänapäeva trend, mille jõudu ei maksa alahinnata. Seto kogukonna kultuurialane tegevus on jõudnud isegi Siberisse,“ sõnas ta.

Pilvre käis läinud nädalal väliskomisjoniga visiidil Võru- ja Setomaal, mille käigus kohtuti ka seto kogukonna esindajatega, sealhulgas Setomaa vallavolikogu esimehe Rein Järvelille ja Seto Kongressi Vanemate Kogu peavanema Aare Hõrnaga.

Välisministeeriumilt ootavad setod Vene viisaga seotud probleemidega tegelemist, märkis Pilvre. Sellekohast infot jagasid kohtumistel Eesti konsul Petseris Merit Kaasik ja Kagu-Eesti viisakoordinaator Andy Karjus.