Barbi Pilvre: tsirkuseloomade vabastamine on samm loomade väärikuse tagamise teel

Ann VaidaKeskkond

Riigikogus tuleb täna lõpphääletusele loomakaitseseaduse muutmise eelnõu, mis ei luba alates 2018. aasta 1. juunist kasutada metsloomi tsirkuses ja muudel avalikel üritustel.

„Loomatsirkuse keelustamisega astub Eesti olulise sammu loomade heaolu ja väärikuse tagamise suunas. Ühtlasi on see seadus samm õiglasema ja parema maailma suunas,“ ütles sotsiaaldemokraat Barbi Pilvre. Tema väitel on loomade kasutamine inimese lõbustamiseks komme, mis on oma aja ammu ära elanud. „Eestis ei ole enam kohta tsirkuse külalistruppidel, kes loomi mööda esinemispaiku ringi veavad ja inimese loodud „komöödiastsenaariumite“ järgi solgutavad. Loomade piinamine ja areenil alandamine lõpeb ära. Tsirkus on juba muutunud ja peab muutuma veelgi esteetilisemaks ja eetilisemaks,“ sõnas Pilvre.

Tänapäeval aitavad loomad inimeste tuju tõsta ka moodsa tehnika vahendusel. Olgu siin näiteks pesade lähistele või söötmispaikadesse paigaldatud vaatluskaamerad, mille abil saab jälgida loomade igapäevaseid toiminguid, lisas Pilvre.

Loomakaitseseaduse muudatused sündisid loomakaitsjate ja sotsiaaldemokraatide koostöös. Loomatsirkuste keelamise eelnõu algatas toonane põllumajandusminister Ivari Padar juba 2015. aastal, meenutas Pilvre.