Eduard Odinets: käitugem PERHi meditsiinitöötajate sõnade, mitte tegude järgi

digiKoroonaviirus

Meditsiinitöötajate suurpidu keset koroonajuhtumite tõusu tekitab arusaadavalt väga kahetisi tundeid, kirjutab sotsiaaldemokraat Eduard Odinets Eesti Päevalehes.

Ühelt poolt on täiesti mõistetav, et ületöötanud ja üliväsinud PERHi personal vajab energiapausi, vajab motiveerivat sündmust, vajab hetke rõõmu tundmiseks ning ehk ka tantsulöömiseks. Olen kindel, et tuhanded on tänulikud PERHi inimestele nende töö eest koroonakriisis nii koroonahaigeid päästes kui ka paralleelselt koroonaga muude hädadega jätkuvalt võideldes. See töö vajab tunnustamist ja äramärkimist.

Teiselt poolt on just meditsiinitöötajad need, kes on seni olnud kogu ühiskonnale ülimaks eeskujuks, kuidas hoiduda maailma laastavast katkust, kuidas ennast ja lähedasi kaitsta. Valdav enamik Eesti inimesi usub ja usaldab arstide ja õdede sõnumeid, täidab kõiki nõuandeid ja korraldusi. Sest arstid ja õed teavad ja oskavad käituda ohtlikus olukorras, kus viirus hiilib su külge sinu enese teadmata.

Aga 600 arsti ja õe pidu paneb mõtlema, kas tavaline kodanik peaks käituma meditsiinitöötajate sõnade või tegude järgi?

Kuidas ikkagi paistab selline pidu välja nõuannete ja nõudmiste taustal, et tuleb vältida kogunemisi, mitte korraldada pidusid, vähendada kontakte, kanda teiste inimestega kokkupuutudes maski jne? Kui isegi Riigikohus soovitab Riigikogule tagada istungitesaalis saadikute hajutatus. Kindlasti ei paista see pidu nõuannete ja soovituste kinnistamisena, vaid vastupidi. See annab skeptikutele ja vandenõuteoreetikutele täiendavaid võimalusi lugude koostamiseks ja rahva hirmutamiseks.

Ühiskonnas ei ole ülearu palju neid, kelle kohus on olla eeskujuks. Kindlasti on nendeks poliitikud ja siinkohal tunnustan Vabariigi Presidendi otsust suurpidu mitte korraldada. Aga kindlasti on nendeks ka meedikud. Ja siinkohal ei saa ma paraku tunnustada PERHi juhtide otsust pidu korraldada. Seda hoolimata sellest, et arvesse võeti kõik abinõud.

Ning olgem ausad: kui mõni poliitik paar nädalat kodus omikroni ravib, siis ei ole see teiste inimeste elude suhtes nii oluline kui mõne arsti või õe haigestumine. Sest arstide ja õdede olemasolust või puudumisest, nende tervisest või haigestumisest sõltub kõigi teiste elu ja tervis.

PÄEVA TEEMA | Eduard Odinets: käitugem PERHi meditsiinitöötajate sõnade, mitte tegude järgi