Eduard Odinets: Reformierakond ja Keskerakond lämmatavad korruptsioonivastast tegevust

Kirill KlausKorruptsioon

Sotsiaaldemokraadid hääletasid täna riigikogus otsuse vastu, mille alusel saavad Reformierakond ja Keskerakond korruptsioonivastases erikomisjonis kontrolli enda kätte ja mis ei võimalda parlamendi tasandil korruptsiooniga tulemuslikult võidelda.

Otsus, mis täiendab erikomisjoni koalitsiooni saadikuga, kogus lõpphääletusel 56 poolt- ja 37 vastuhäält.

„Erikomisjoni koosseisu moodustamise uute põhimõtete rakendamisel jääb komisjon ilma oma põhilisest rollist – olla valvekoer korruptiivsete tegude üle valitsuses. Teemade valik, päevakorra kinnitamine, komisjoni otsused, järeldused, seadusandlikud initsiatiivid, aga isegi komisjoni esimehe valimine – see kõik jääb sõltuma Keskerakonna ja Reformierakonna soovist,“ ütles korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Eduard Odinets.

Sotsiaaldemokraadist saadiku sõnul jääb nüüd koalitsiooni meelevalda parlamentaarne kontroll täitevvõimu tegevuse üle, nagu ka võimaliku korruptsiooni ennetamine, avastamine ja menetlemine. „Saan tuua näiteid oma esimehe karjääri päevilt. Kes olid sellele vastu, et kutsuda endine peaminister Jüri Ratas komisjoni ette? Õige. Reformierakonna ja Keskerakonna saadikud. Nad on olnud kõige häälekamad vastased ka erinevate korruptsioonivihjete käsitlemisele või Kapo peadirektori kutsumisele komisjoni istungile,“ rääkis Odinets.

„Sotsiaaldemokraadid ei saa toetada otsust, mis sisuliselt lämmatab korruptsioonivastase tegevuse riigikogu tasandil, muudab komisjoni käpiknukuks valitsuse käes ja tegeleb ainult nende asjadega, mis on võimulolijatele mugavad,“ kinnitas ta.

Riigikogu enamus kiitis täna heaks ka otsuse, mis puudutab riigieelarve kontrolli erikomisjoni sarnast mehitamist. Enne hääletust kõne pidanud Jevgeni Ossinovski sõnul vähendab koalitsioon parlamentaarse kontrolli tõhusust, mis on Eesti parlamentarismi jaoks väga halb otsus.