Eesti ja Soome parlamentide põhiseaduskomisjonide esimehed: põhiõigused peavad olema tagatud ka kriiside ajal

PiretPõhiõigused

Tallinnas toimunud kohtumisel tõdesid Eesti parlamendi põhiseaduskomisjoni esimees Eduard Odinets ja Soome parlamendi põhiseaduskomisjoni esimees Johanna Ojala-Niemelä, et põhiseadusega sätestatud õigused peavad olema kõigile tagatud ka ükskõik millise kriisi ajal.

Soome kolleegi võõrustanud Odinetsi sõnul on seoses viimaste aastate kriisidega – nii koroona-, sõja- kui majanduskriisiga – korduvalt kerkinud  päevakorda põhiõiguste tagamise teemad. „Pandeemia ajal olid selleks erinevad piirangud ja kohustused, näiteks distantsi hoidmine või vaktsineerimine. Venemaa sõda Ukraina vastu tõstis jälle esile piirangud Venemaa kodanikele ning majandus- ja energiakriis inimeste toimetuleku mured,“ loetles Odinets ühiskonnas teravat vastukaja tekitanud probleeme.

„Sõltumata kriiside keerukusest peame jälgima, et nii seadusandlikul kui täitevvõimu tasandil oleksid inimeste põhiõigused maksimaalselt tagatud,“ sõnas Odinets.

Ojala-Niemelä lisas, et Soome kogemuse põhjal on seadusandjal selliste kriiside puhul nagu pandeemia surve kiireks tegutsemiseks. „Kuid isegi erandlikel asjaoludel ja eriti erandlikel asjaoludel  peame oma põhiseaduslike tagatiste eest hästi hoolt kandma. Kriiside ajal rakendatavad meetmed peavad olema vajalikud ja proportsionaalsed,” ütles Soome parlamendi põhiseaduskomisjoni esimees.

Odinetsi ja Ojala-Niemelä kohtumine leidis aset Eesti ja Soome sotsiaaldemokraatide koostöö raames, mille käigus toimuvad vastastikused visiidid ja kogemuste vahetamine. Nii Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond kui Soome Sotsiaaldemokraatlik Partei kuuluvad Euroopa Sotsiaaldemokraatlikusse Parteisse (PES).