Eiki Nestor: Eesti rahandusele annab õiglase hinnangu reitinguagentuur Fitch, mitte reitinguagentuur Sõerd

Ann VaidaMajandus, Maksud

Sotsiaaldemokraatide nimel täna riigikogus peetud maksudebatil sõna võtnud Eiki Nestor leidis, et Eesti rahanduse seisule annavad usaldusväärse hinnangu rahvusvahelised reitinguagentuurid ja mitte kodukootud eksperdid.

„Meie rahandusele annavad hinnangu agentuurid. Reitinguagentuur Fitch andis ühe hinnangu, mis oli väga positiivne. Reitinguagentuur Sõerd annab oluliselt teistsuguse hinnangu. Midagi ei ole teha, tegelikult on Euroopa mõistes Eesti rahanduses kõik korras,“ ütles Nestor, osutades reformierakondlase Aivar Sõerdi kombele Eesti rahandus-ja maksupoliitikat tumedates toonides näidata.

Nestori hinnangul on maksundus Eestis selgelt ülepolitiseeritud ning mõistlike otsuste langetamist takistavad visalt edasi elavad vanad müüdid. „Palju segadust ja pahandust tekitab ka sõnumite lihtsustamise kaudu asjade mustvalgeks värvimine,“ märkis ta.

Ühtlasi kutsus riigikogu esimees julgemalt tegelema „keelatud“ teemadega. „Keegi ei ole siin võtnud suhu eestlase jaoks püha sõna “auto”. Mina võtan. Eestis kasutatakse autode maksustamise puhul väga lihtsat moodust – me maksustame ainult auto kasutamist ja selle nimi on kütuseaktsiis. Teised riigid maksustavad veel ka kas autode ostmist või siis autode omamist. Ja siis ei olegi midagi imestada, kui meie kütusehinnad on kõrgemad kui naaberriigis,“ rääkis Nestor.

Veel kiitis Nestor Olari Taali, kes on rääkinud vara maksustamise vajadusest. Täna on hoopis teine seis kui üheksakümnendatel aastatel, mil selline maksustamine olnuks inimeste suhtes ülekohtune, sõnas ta.