Eiki Nestor presidendi otsusest: M.O.T. T. Soovitan loosungit, et süvariik lõi tagasi

Kirill KlausPension

Vaadanud ja kuulanud Vabariigi presidendi loogilisi ja põhiseaduse kohaseid mõtteid teise samba lammutamise eelnõu kohta tuli mulle miskipärast meelde keskkooliaegne matemaatika ja ütlesin valjult M.O.T.T. See kirjutati tahvlile, kui üks või teine teoreem lahendatud sai ja on lühend väljendist “mida oligi tarvis tõestada”. Eesti presidendil ei ole õigust seadust mitte välja kuulutada, kui see talle ei meeldi. Eesti presidendil on kohustus vastuvõetu riigikokku tagasi saata, kui tema arvates seadus ei vasta põhiseadusele, kirjutab riigikogu pikaaegne esimees, sotsiaaldemokraat Eiki Nestor Eesti Päevalehes.

Lihtsalt ja kokkuvõtvalt.

Põhiseadus ütleb, et seadus peab kohtlema inimesi võrdselt. No kus ta siis kohtleb, kui teise sambaga liitunud inimene saab tema tööandja poolt pensionipõlveks tehtud sissemakse kätte veel enne pensioniiga, aga mitteliitunud ei saa.

Põhiseadus räägib ka õigustatud ootustest. Need on ju riivatud, kui kogutud säästud mingis osas välja võetakse ja seetõttu ka sambasse jääjad tulevikus madalamat pensioni saavad.

Põhiseadus kohustab ka tulevikus riikki maksma pensione. Kuidas aga tulevikus seda kohustust täita on võimalik, kui on teada tõsiasi, et pensioniealiste osakaal riigis pidevalt suureneb ja tööealiste osakaal väheneb. Ka eelnõu enda seletuskiri paneb selle võimaluse küsimärgi alla, sest ausamalt ei saanud ilmselt ametnikud seda kirja panna.

Sambavandalismi seadus on mitmes mõttes ajalooline.

Esimest kord esitati nii pika aja jooksul meie elu ette kujundav seadus ilma laiema aruteluta. Miks seda tehti, on ka selge. Ettepaneku tegijad oleks kõik vastavad arutelud kaotanud. Mujal demokraatiates eeldatakse siinkohal suurt konsensust.

Esimest korda esitas keegi riigikogule eelnõu, mille seletuskiri ei kutsu mitte poolt hääletama vaid vastupidi punast nuppu vajutama. Näitena kas või tabel 4 seletuskirjas.

Esimest korda sidus valitsus usaldusega eelnõu, mille president jättis välja kuulutamata seoses mittevastavusega põhiseadusele. Kui nüüd Riigikogu seaduse muutmata kujul uuesti vastu võtab ja president on kohustatud Riigikohtusse pöörduma ning seal parlamenti võidab, kas siis valitsus astub tagasi? Häbeneb oma rumalust, vabandab ja siis astub tagasi, oleks veelgi õigem öelda.

Ja lõpetuseks mõned küsimused, millele me ei tea täna vastuseid. Kas Keskerakond on tõesti võimupimedusega löödud või lihtsalt lollitas oma koalitsioonikaaslasi ette teades, et esitatud kujul on tegu põhiseaduse vastase eelnõuga, mis mitte kunagi seaduseks ei saa. Kas tagatubades kokku lihvitud poliitiliste rumaluste aeg saab nüüd läbi? Kas Isamaa ühineb enne järgmisi parlamendi valimisi EKRE-ga või EKRE Isamaaga?

Eelnõu toetajatele soovitan aga loosungit – süvariik lõi tagasi! Mida Teil muud ikka öelda on.

Eiki Nestor presidendi otsusest: M.O.T. T. Soovitan loosungit, et süvariik lõi tagasi