Eiki Nestor: rahvahääletus või sisuturundus?

digiAbieluvõrdsus, Arvamus

Hoolikad uudiste jälgijad teavad, et meie vabas ajakirjanduses on uudised ja teadaanded. Viimastel märge peal selle kohta, et tegu pole mitte uudisega, vaid kaubandusliku selgitusega, kirjutab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu esimees Eiki Nestor EPL-i arvamusportaalis.

Need tänased parlamendis enamust omavad on ka kokku leppinud rahvahääletuse korraldamise. Hetkel ei tea nad aga isegi, milline see küsimus täpselt on. Kuid teema on selge – kas õnnelik olemine on võimalik üksnes mehe ja naise vahel. Nüüd ütlete, et ma eksisin eelmises lauses ja sõnade “õnnelik olemine” asemel peaks kasutama sõna “abielu”. Hingake siinkohal kaks korda sisse ja välja. Kas ikka on siinkohal midagi valesti? Kas on võimalik ka abielu, mis ei ole õnnelik?

Avatud ja sallivale maailmale vastuseisjad peavad pakkuma oma toetajatele vaenlase kuju, sest keegi peab ju olema süüdi. Nii selles, et inimesel endal ei lähe hästi, kui selles, et pagana pihta, kellelgi läheb veel paremini. Süüdistada siinkohal vähemuses olijaid on imelihtne. Rumal ja tobe, aga põhjus oleks justkui leitud.

Ma südamest loodan, et rahva poolt valitute enamus hääletab selle rahvahääletuse vastu. Et nad oleksid selle poolt, mis meid ühendab ja edasi viib. Sidusat ühiskonda ei looda sõnades vaid tegudes. Vähemused ei vaja armuande vaid mõistmist. Ja vaenlase otsimise sisuturundus ei ole siinkohal sünnis.

Kooseluseadus on kehtinud nüüd juba mitmeid aastaid. Kahjuks ilma muudatusteta teistes seadustes. Ja kohtud on kohustatud olnud õigust mõistma selguse huvides. Ja nüüd ma küsin –
hea inimene, kas Sinu elu on mingil moel selle seaduse tõttu muutunud? Ei ole? Minul ka mitte, kõik on nii, kuis varemgi. Ehk on keegi Sinu lähikondsetest oma kooselu notari juures kirja pannud? Neil on nüüd lihtsam kooselu korraldada, muud midagi. Aga Sa said ju selle samasoolise paariga ka varem hästi läbi, nagu tänagi.

Ja olgu kõigil õigus minna oma perekonda registreerima nii riigivõimu ees kui kirikus. Kui usklik inimene vajab oma õnne kinnituseks jumala kohalolekut, siis on tal selleks õigus sõltumata kaaslase soost. Ja olgu õnnelikud kõik need paarid, kes peavad õigeks oma kooselu ainult registreerida. Ja ka need, kes on oma pere loonud abiellumata ja kooselu registreerimata. Sest loodus on meid sellisel moel loonud ja isegi rahvahääletus ei saa seda muuta.

Eiki Nestor: rahvahääletus või sisuturundus?