Endiste sotsiaalministrite avalik pöördumine valitsusele

digiKoroonaviirus, Tervishoid, Valitsus

riina sikkut

Endiste sotsiaalministrite avalik pöördumine valitsusele

12.november 2020

Head valitsuse liikmed

Sügisene haiguste periood on käes ja Covid-19 nakkuse levik on laialdane. Nakatumiskordaja ületab kevadist näitajat ja prognoosid hindavad, et aasta lõpuks võib vajada 500 inimest haiglaravi. Viirus levib peamiselt töökohakolletes ning mitmed tööandjad on hakanud vabatahtlikult esimesi haiguspäevi hüvitama, et haige inimene tõesti jääks koju.

Töölt koju jäämine tähendab paljudele kaotust sissetulekus – nädalane haigus viib miinimumpalga teenija rahakotist pea sada eurot. Ei saa eeldada, et inimene püsib kareda kurgu või nohuse ninaga kodus, kui see tähendab tema jaoks toimetulekuraskusi. Eesti inimeste finantskäitumise uuringust selgus, et sissetulek kasutatakse enamasti igapäevasteks kulutusteks ja säästud on inimestel tagasihoidlikud.

Valitsus on andnud juhised jääda esimeste haigusnähtudega koju ning arutanud esimeste haiguspäevade hüvitamist mitu kuud. Sotsiaalminister on pidanud koos sotsiaalpartneritega läbirääkimisi, hinnanud muudatuste mõju ja pakkunud välja erinevaid variante. Nädal läheb nädala järel, aga otsust ei tule, samal  ajal levib haigus kiiresti. Valitsus oli kohustatud leidma lahenduse hiljemalt kesksuveks. Tööealiste inimeste haigestumise suured numbrid on valitsuse otsustusvõime puudumise tagajärg.

Kaalukausil on valik, kas hüvitada haiguspäevi heldemalt, et toimetulekuraskused ei sunniks tõbist tööle, või hoida näiliselt kulusid kokku ja võtta nakatunute tööl käimise risk. Meie jaoks on tegu lihtsa valikuga.

Palun tehke isetekitatud valitsuskriiside lahendamise kõrval see lihtne asi ära ja võtke vastu otsus, et esimesed haiguspäevad kuuluvad hüvitamisele. See tagab, et töötajad jäävad esimeste haigusnähtudega koju, mis aeglustab otseselt viiruse levikut. Samuti on nii võimalik vältida suuremaid piiranguid ja sügavamat majanduslangust.

Marju Lauristin

Eiki Nestor

Helmen Kütt

Rannar Vassiljev

Jevgeni Ossinovski

Riina Sikkut