Gea Kangilaski: kui me Süku vajalikkuses üksmeelt ei leia, siis seda maja ei saa tulla

digiArvamus

Gea Kangilaski

Arvan, et nii siiski ei juhtu. Koppa ei lööda maasse enne 2025. aastat. See tähendab, et meil on veel palju arutada, teha, õppida, kirjutab Tartu sotsiaaldemokraadist abilinnapea Gea Kangilaski EPLi arvamusportaalis. 

Me oleme seadnud eesmärgi luua tulevikuks linnale süda – Süku, asukohaga vanalinna ja uue kesklinna piiril, vana ja uue mõtlemise piiritlejana. Nii, et sellest saaks õppimise koht, Tuleviku kool.

Mida see tähendab?

Süku ei saa olla lihtsalt hoone raamatute hoidmiseks ja laenutamiseks ning kunstinäituste korraldamiseks. See ei saa olla ka lihtsalt vahend kaubahoovi hävitamisega löödud sõjahaava Fr parandamiseks linnasüdames.

Kunst, kultuur, raamatukogu, olevik, minevik ja tulevik vajavad selles hoones hoopis uuel moel kokkuõmblemist. Me keegi ei tea veel vastust, kuidas me seda täpselt teeme.

Ma tahan ausalt tunnistada, et see on suur väljakutse ja suur võimalus Tartu jaoks. Meil on võimalus luua midagi ainulaadset, väärikat ja samas kodust.

Kliimapositiivne maja

Me oleme unistanud, et Süku saab olema kliimapositiivne maja. Samal ajal soovime me ehitada selle hoone parki. Kui iganes loodust säästes ka me seda ei teeks, kui iganes väikese keskkonnakoormusega ehitusmaterjale kasutades, kui iganes palju elujõus puid kasvama jättes, sellega kaasneb keskkonnamõju.

Tuues sinna raamatud ja kunsti, mille loomiseks on võetud ja siiani võetakse maha puid, kasutatakse loodusressursse, peame me küsima, kuidas me korvame selle tulevikus.

Need puud seal pargis, on neid üks või kuus, teadmata veel täpselt nende arvu, küsivad tõepoolest, kas meist saavad raamatud, kas me oleme kasvanud selleks, et salvestada väärt teadmisi, häid mõtteid, arukust?

Ma loodan, et me saame sellele vastata, et vähemalt kaudses tähenduses küll. Me teeme Tartus selle nimel iga päev tööd.

See pole üks järjekordne hoone linnasüdames, vaid meie tuleviku küsimus. Loodan, et 505 kultuuritegelast ja volikogu koalitsioon, opositsioon, Tartu kunsti ja äriringkonnad, kesklinna, Annelinna ja muude linnaosade elanikud mõtlevad selle küsimuse läbi hiljemalt kultuuripealinna aastaks 2024.

PÄEVA TEEMA | Gea Kangilaski: kui me Süku vajalikkuses üksmeelt ei leia, siis seda maja ei saa tulla