Hannes Hanso: Eesti võiks seada sihiks võtta kaitseväkke aastas 300-400 naist

Ann VaidaKaitsepoliitika

Eesti võiks seada sihiks võtta iga aasta kaitseväkke 300-400 naist, ütles riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso eile.

“Meil on seadus, et peame määrama iga aasta relvajõududesse võetavate naiste arvu,” lausus Hanso Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses.

“Praegune arv on 108. Tean, et meil ei lähe selle sihi täitmisega väga hästi, kuid kui me sihti ei sea, siis me ei jõua sinnamaani kunagi,” lisas ta.

Hanso sõnul tuleb teha aastaid tõsist ja süstemaatilist tööd, et Eesti inimesed ja ühiskond mõistaksid, et karjäär sõjaväes on nagu iga teine.

“Selleks vajame kriitilist arvu inimesi. Kui tõesti läheb (kaitseväkke) iga aasta 20 (naist), siis peetakse seda millekski imelikuks.”

“Ideaalses maailmas… võtaksime iga aasta 300-400 naist. See peaks olema meie siht, mitte isegi 108,” lausus Hanso.

Lisaks käis Hanso välja idee seada sihiks Eestile esimese naiskindrali saamine.

“Miks mitte seada sihiks, et järgmise 15-20 aasta jooksul tahame näha ühte (Eesti riigikaitsesüsteemist) välja kasvanud eestlasest naiskindralit.”

“Vaadates tulevikku, siis ei saa meie riik olema arvuliselt kunagi suur. Arvan, et see on meie jaoks üks kriitiliselt tähtsatest strateegilistest küsimustest. Sooneutraalsed, kaasavamad relvajõud ning naiste suurem osalus teeb meie riigi ja jõu palju tugevamaks,” rääkis riigikaitsekoisjoni esimees.