Hanno Matto: korruptsioonialti valitsuskoalitsiooni viis kohustuslikku sammu

digiArvamus

Vabanemine äsja langenud IKE kolmikliidust on toonud paljude huulile kergendusohke. Ohe on niivõrd siiras ja sügav, et võtab silme-eest kirjuks ja pea pööritama. Peaminister Jüri Ratase tagasiastumise initseerinud sündmust, Keskerakonnale kahtlustus miljoni euroses altkäemaksu kokkuleppes, justnagu polekski, kirjutab sotsiaaldemokraatide Tallinna piirkonna aseesimees Hanno Matto EPLi arvamusportaalis. 

Möödas! Enam ei norita tüli liitlastega, ei alandata vähemusi ega otsita müütilist süvariiki. Normaalne elu võib jätkuda. Rõõm on suur. Ka äsjase uuringu kohaselt toetab kindel enamus valijaist Kaja Kallase juhitava Reformierakonna ja Keskerakonna valitsusliidu sündi.

Tee tõelise õnneni on valla, veel vaid paar sammu. Viirusekriis ületatakse vaktsineerides, majanduskriis uue valitsusliidu targal juhtimisel suunates kasvava riigivõla ja euroliidu taaskäivitusrahastu miljardeid.

Stop!

Jääb mulje justnagu see Kaja Kallas, kes täna valitsust moodustab polegi enam sama Kaja Kallas, kes Reformierakonna juhivaliku duelli Hanno Pevkur vs Kristen Michal eel teatas: „Rahastamisskandaal on probleem ning see võib saada takistuseks“.

Aega on palju edasi läinud, viis aastat, ning Kaja Kallas ise on juht, kusjuures valimised suurelt võitnud erakonna juht, kes ometi ei suutnud viia Reformierakonda võimule.

Võimule! Käimasolevate koalitsiooniläbirääkimiste tempo on peadpööritav – tundidega jõutakse kokkulepeteni teemaplokkides, mida varasematel valitsusläbirääkimistel on arutatud nädalaid. Konkurendid hindavad, et sellist tempot saab selgitada kuid kestnud salaläbirääkimistega. Võib-olla.

Kindel on aga see, et kahtlustus Keskerakonnale esitati miljoni euroses altkäemaksu kokkuleppes äsja. See peab ometi Kaja Kallast kohustama koalitsiooniläbirääkimistel lauale tõstma küsimuse korruptsiooni ennetamisalasest tegevusest, erakondade rahastamise läbipaistvuse parendamisest ning uurimis- ja maineriskivabadest valitsusliikmetest.

Viis sammu

Loodetavasti leiab Kaja Kallas sihikindlust varustamaks Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioonilepe konkreetsete, kiirelt elluviidavate, korruptsiooniriski vältimist toetavate tegevustega.

Esiteks. Korruptsioonikahtlusega uurimise all olevate poliitikute osalemine valitsuses peab olema välistatud.

Teiseks. Keskerakond võtab riigikogus tagasi Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) likvideerimise eelnõu.

Kolmandaks. Valitsuskoalitsioon tugevdab ERJK-d ning laiendab komisjoni pädevust, viies ellu komisjoni ja õiguskantsleri senised ettepanekud.

Neljandaks. Valitsuskoalitsioon toetab riigikogus uurimiskomisjoni asutamist, mis kontrollib kriisiga seotud ettevõtlust toetavate meetmete otstarbekust, tõhusust ning ausat jaotamist.

Viiendaks. Valitsuskoalitsioon toetab valimiskampaaniatele rahalise ülempiiri kehtestamist.

Hanno Matto: korruptsioonialti valitsuskoalitsiooni viis kohustuslikku sammu