Heljo Pikhof: 800 maksuvaba eurot hinnatõusu vastu

PiretArvamus

 

Ennekõike tuleb praegustes keerulistes oludes tuge pakkuda inimestele, ettevõtted peaksid reeglina ikka ise hakkama saama.

Hinnatõusu numbrid on viimasel ajal päris kohutavad. Maagaasi hind on kolmekordistunud, elektri hind on tõusnud kaks ja pool korda, keskkütte hinnad kerkinud 60 protsenti. Tõusnud on ka mootorikütuse hinnad ja toidu kohati pöörast kallinemist näevad kõik iga päev poes käies ise. Hinnatõusud tabavad igat perekonda natuke erinevalt. Aga et kõik saaksid hinnatõusu vastu riigilt abi, tuleb kõigile natuke raha kätte jätta. Tõhusaim viis selleks on sotsiaaldemokraatide soovitud maksulangetus, mille eest me koalitsioonikõnelustel ka võitleme.

On igati arusaadav inimeste soov, et riik tuleks neile raskel ajal appi ja pakuks hinnatõusude vastu kaitset. Selle järgi on lausa karjuv vajadus, sest vastasel juhul langevad tuhanded pered sügistalvel vaesusesse. Eelmisel talvel oli osaliselt abiks elektrile hinnalae kehtestamine. Seekord on olukord natuke keerulisem. Mõni inimene kütab oma kodu puudega. Kui järgmise talve küttepuude eest küsitakse juba poole rohkem raha kui aasta varem, siis üks viis peresid aidata on maksta riigikassast raha otse puumüüjale, et ta puid odavamalt müüks, aga raha võib ka anda ostjale, et inimene saaks ise otsustada, mida tal vaja on. Tõusnud on ju ka kõik muud hinnad, igat hinnatõusu eraldi ei saa riik kompenseerida.

Leivatehasele leiva, piimakombinaadile hapukoore, lihakombinaadile viinerite ja joogitehasele limonaadi hinnatõusu kompenseerimiseks raha maksmine läheks lootusetult keeruliseks. Sotsiaaldemokraatidele on ka maailmavaateliselt natuke vastukarva ettevõtetele toetuste maksmine. Ennekõike tuleb praegustes keerulistes oludes tuge pakkuda inimestele, ettevõtted peaksid reeglina ikka ise hakkama saama.

Parim plaan ongi seega maksude langetamine, mis jätab inimestele rohkem raha kätte. Kui tulumaksuvaba miinimumi tõuseks sotsiaaldemokraatide plaani kohaselt 800 euroni, siis saab igal kuul täiendavalt arvestada enam kui 50 euroga, mida saab kulutada oma äranägemise järgi. Kes saab jälle autol paagi täis tankida, kes saab jälle sente lugemata lastele poes jäätist osta ja mõni paneb võib-olla kõrvale, et niiviisi kogutud eurod eest kunagi hiljem mõni suurem ost teha.

Heljo Pikhof: 800 maksuvaba eurot hinnatõusu vastu