Heljo Pikhof: aeg on küps lasteaia kohatasu kaotamiseks

digiLapsed ja pered

Riigikogu kultuurikomisjonis oli täna arutelu all sotsiaaldemokraatide ettepanek, mis vabastab lapsevanemad kõikjal Eestis lasteaia kohatasu maksmisest, jättes selle edaspidi riigi kanda. Koolieelse lasteasutuse seaduse muutmise eelnõu jõuab riigikogu suurde saali 7. novembril. 

„Selleks, et ühelgi lapsel ei jääks majanduslikel põhjustel lasteaias käimata, tuleb kaotada lasteaia kohatasu. See samm vähendab hariduslikku kihistumist ja ebavõrdsust. Alusharidus on osa iga lapse haridusteest ja peab samuti olema tasuta,“ ütles Heljo Pikhof. „Riigikogu on samasisulist sotsiaaldemokraatide eelnõu arutanud ka varem, aga nüüd on põhjust olla palju lootusrikkam, sest valitsuse juhtpartei toetab samuti kohatasu kaotamist. Peaminister Kaja Kallas ütles suve lõpus selgelt välja, et tema arvates peab alusharidus olema tasuta ja näiteks Tallinnas oli see  sõnum üks Reformierakonna valimiskampaania alustalasid,“ lisas Pikhof.

Omavalitsused võivad täna küsida vanematelt  kohatasu eest kuni 20 protsenti alampalgast. Enamik linnu ja valdu on sidunud selle summa kindla miinimumpalga protsendiga. Lasteaiatasu kaotamise poolt räägib Pikhofi sõnul ka asjaolu, et üle Eesti kehtivad väga erinevaid tasud.„Rahandusministeeriumi analüüsi kohaselt toetab umbes kolm neljandikku omavalitsusi paljulapselisi peresid kohatasu soodustuste või vabastustega. Ligikaudu kaks kolmandikku omavalitsusi arvestab pere majandusliku olukorraga. Kui mitmes omavalitsuses jääb lasteaia kohatasu alla 20 euro, siis näiteks Tartus tuleb vanematel igal kuul välja käia üle 80 ja Tallinnas üle 70 euro,“ märkis Pikhof.

Riigil tuleb eelnõu järgi omavalitsustele saamata jäänud tulu kompenseerida, mis tähendab riigieelarvele 40 miljoni euro suurust lisakulu.