Heljo Pikhof: kriisiaeg sunnib lasteaia kohatasu kaotamisega kiirustama

Kirill KlausLapsed ja pered

heljo pikhof

Riigikogu kultuurikomisjon hakkab täna arutama sotsiaaldemokraatide eelnõu, mis vabastab lastevanemad üle Eesti lasteaia kohatasu maksmisest. Koolieelse lasteasutuse seaduse muutmise eelnõu paneb riigile kohustuse hüvitada omavalitsustele saamata jäänud tulu riigieelarvest.

„Meie ettepanek teenib seda, et ükski laps ei jääks pere majanduslike raskuste tõttu lasteaiast kõrvale. Eelnõu kiire seadustamine on ülioluline tuhandete perede jaoks, kus kriisi tõttu sissetulekud vähenevad. Iga päevaga lisandub neid peresid, kus üks vanematest või ka mõlemad vanemad kaotavad töö. Keerulistel aegadel ei tohi laste heaolu mingil juhul kannatada,“ selgitas Heljo Pikhof.

Lasteaia kohatasu vabastus peab Pikhofi sõnul tulema selleks, et jääda. „See muudatus tagab laste õiglasema ja võrdsema kohtlemise. Kui kõigile Eesti lastele on kindlustatud ligipääs alushariduse juurde, siis väheneb ka hariduslik kihistumine,“ rääkis Pikhof. „Täna küsivad omavalitsused lapsevanematelt väga erinevaid summasid. Kui mitmes vallas jääb lasteaia kohatasu alla 20 euro, siis näiteks Tallinnas ja selle lähivaldades tuleb vanematel iga kuu välja käia üle 70 euro.“

Tallinnas säästaks pere lasteaiatasust vabastamise korral aastas 855 eurot. Kahe lapse puhul oleks kokkuhoid 1710 eurot. Riigieelarvele toob sotsiaaldemokraatide eelnõu seadustamine kaasa 40 miljoni euro suuruse täiendava kulu.