Heljo Pikhof: Sotsid hoopis suurendavad vabadust, mitte ei piira seda

Ann VaidaTervishoid

Opositsioonipingilt hõiskab Hanno Pevkur, et president Kaljulaid kritiseeris sotside tervishoiupoliitikat. Kindlasti mitte. Õmblusteta ühiskonnast kirglikult rääkiv president soovib tervet ühiskonda, selles pole kahtlust.

Tõsi, riigipea muretses iseseisvuse taastamise 26. aastapäeva kõnes, et iseotsustamise õigus lihtsates olmeasjus kahaneb märgatavalt, selmet lihtsalt toetada inimeste positiivseid valikuid, ka näiteks parema toiduvaliku üle otsustamisel.

Tervise eest

Hanno Pevkur Reformierakonnast ütles seepeale, et sotsid ei usu inimeste võimesse ise otsustada ja tegelevad moosisaiade keelamisega. Temal sõnul pärsivad need ideed ettevõtlikkust, julgust ja pealehakkamist ning halvavad nii jõukuse kasvu.

Endiselt sotsiaalministrilt Hanno Pevkurilt küsiksin: kui terviseminister ei tohi hoolt kanda Eesti inimeste tervise eest, siis kuidas saab ta täita oma ametivannet?

Tegelikult me ju teemegi seda, mida ka president Kaljulaid oluliseks peab – inimest tervislikuma eluviisi poole suunates suurendame vabadust, mitte ei piira seda.

Inimesel peab olema valikut

Me tahame, et täiskasvanud inimene oleks vaba ka oma iseotsustamise õiguses osta alkoholi, ilma et alkoholitööstus end igal tänavanurgal plakatitega või iga veerandtunni tagant telereklaamides peale pressiks. Tahame, et poodidesse tuleksid väiksema suhkrusisaldusega limonaadid, et toetada inimeste tervislikumaid valikuid. Jäävad ka suurema suhkrusisaldusega limonaadid, aga need on tulevikus kallimad.

Moosisaiade puhul teame, et paljude koolide hoolekogud on asja arutanud ja otsustanud, et koolipuhvetis saiakesi ja limonaadi ei müüda. Ligi pooled koolid kuuluvad tervist edendavate koolide võrgustikku, kus pööratakse rõhutatud tähelepanu laste tervislikele söömisharjumustele. Eesti pealinn korraldab juba aastaid tervisliku koolipuhveti konkurssi.

Presidendil on kahtlemata õigus, et võib küsida, kas seda peaks reguleerima riik, omavalitsus või iga kooli hoolekogu. Siin võibki olla erinevaid arvamusi, aga eesmärk, koolipuhvetites pakutav tervislikum toit, on ju kõigi ühine soov.

Kindlasti ei arva Kersti Kaljulaid, riigipea, kodanik ja ema, nagu peaks laste puhul kõik vaba olema. Muidu võiks koolipuhvetis müüa ka õlut ja sigarette, sest 18-aastased tohivad neid tarbida. Ei usu, et Hanno Pevkur sellise liberaalsusega nõustuks. Mina küll mitte.

President Kaljulaid meenutas roosiaias peetud kõnes, kuidas hinnatud lavastaja, näitleja ja teatripedagoog Kaarin Raid kirjutanud kord kavalehe servale: „Kui pole võimalik seletada, siis ongi teater.” Hanno Pevkur, kas tuleb tuttav ette? Aga eks president Kaljulaid ütleski sellistele olukordadele mõeldes, et ka poliitikud teevad tänapäeval väga head teatrit, kuigi nad ei tohiks ainult teatrit teha.