Helmen Kütt: abivahendid muutuvad puuetega inimestele ja eakatele kättesaadavamaks

Ann VaidaSotsiaalkaitse, Tervishoid

Riigikogus tulevad täna lõpphääletusele sotsiaalhoolekande seaduse muudatused, mille alusel hakkavad hooldekodus viibivad eakad ja puuetega inimesed saama riigi toel abivahendeid samadel tingimustel nendega, kes elavad kodus.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti sõnul on tegu väga vajalike seadusesätetega, mis parandavad paljude inimeste elukvaliteeti. „Juba õige pea on tagatud  abivajajate võrdne kohtlemine. Alates uuest aastast saavad hoolekandeasutustes elavad inimesed abivahendeid samade põhimõtete alusel nagu kõik teised – riiklik soodustus laieneb kõigile vajalikele abivahenditele, sealhulgas ratastoolidele, kuuldeaparaatidele ja mähkmetele,” ütles Kütt.

Senine kord võimaldas hoolekandeasutuses viibijatel hankida endale riigi toel vaid individuaalseid abivahendeid, nagu proteesid või ortoosid. Mitteindividuaalsete abivahendite ostmise või üürimise puhul neil seda õigust ei olnud, selgitas Kütt.

Eakate ja puuetega inimeste abivahenditega varustamist parandab ka sotsiaalministeeriumis novembri alguses valminud määrus. Näiteks on edaspidi eriarsti tõendi kõrval ka perearsti tõend aluseks, millega nõutada endale kas lugemis- ja töövalgustit või siis arvuti ekraanisuurendustarkvara. Suurenemas on nii mähkmete kui aluslinade kogused, mida saab osta soodushinnaga. Kui tänavu saab soodustusega osta 60 mähet, siis uuel aastal juba 120 mähet, mis kindlasti kergendab nii kasutajate kui omastehooldajate elu nii rahalises mõttes kui ka elukvaliteedi osas, märkis Kütt.