Helmen Kütt: hambaravi muutub kättesaadavamaks

Ann VaidaTervishoid

Helmen Kütt: hambaravi muutub kättesaadavamaks

Riigikogu muutis täna sotsiaaldemokraatide algatusel hambaravi oluliselt kättesaadavamaks, parlamendi sotisaalkomisjoni esimehe Helmen Küti (SDE) sõnul on oluline, et senisest rohkem tähelepanu pööratakse suurema ravivajadusega inimestele.

„Hambaravi riigipoolse toetuse taastamisega leevendame praegust olukorda, kus hambaraviteenusele ligipääs on paljudele ebavõrdne. See on suureks abiks eelkõige väiksema sissetulekuga inimestele, kellel on katmata vajadus hambaravi osas kordades suurem kui kõrgema sissetulekuga inimestel,“ ütles Helmen Kütt. „Oluline on ka, et hambaravi on jätkuvalt tasuta alla 19-aastastele inimestele, oma suuhügieeni eest hoolitsemisega peab alustama noorelt, et hiljem vaid kontrollis käia ja pisiparandusi teha.“

Sotsiaalministeeriumis tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski juhtimisel koostatud plaani kohaselt hakkavad kõige suuremat riigipoolset hüvitist saama vanaduspensionärid, töövõimetuspensionärid, osalise või puuduva töövõimega inimesed, üle 63-aastaseid ravikindlustatud inimesed, rasedad, alla 1-aastase lapse emad ning need, kellel on talle osutatud tervishoiuteenuse tagajärjel tekkinud suurenenud vajadus saada hambaraviteenust. „Olen kindel, et see on oluline leevendus väga paljudele inimestele, kes seni pole üldse või pole piisavalt saanud majanduslikel põhjustel hambaravi kasutada,“ ütles Helmen Kütt.

Eelnõu jõustub järgmise aasta 1. juulist. Täiskasvanute hammaste parandamise programmile on 2017. aastal riigieelarves ette nähtud 6 miljonit eurot ning alates 2018. aastast 12 miljonit eurot. „Selle seaduse vastuvõtmist on Riigikogult väga paljud eestimaalased oodanud, sest hambaravi on teenus, mis käib tõepoolest väga paljudele rahakoti pihta, ning nii loobutakse pigem sellest,“ tõdes Helmen Kütt.

Tema sõnul on oluline, et uue hambaravihüvitise korraga hakkab riik viimaks ometi tasuma ka üldnarkoosis hambaravi eest juhul, kui see on täiskasvanule meditsiiniliselt näidustatud: „Esmapilgul võib see muudatus tunduda vähetähtsana, kuid on hindamatuks abiks kõigile neile, kes kannatavad psüühika- ja käitumishäirete ning närvisüsteemihaiguste käes või kellel on raske füüsiline puue. Lõpuks on võimalik traumaatiline protseduur või ulatuslik hambaravi läbi viia ühekorraga. Enamgi veel, kui täna saavad sügava vaimupuudega inimesed üldanesteesiaga hambaravi vaid Tartus, siis nüüd on alustatud läbirääkimisi Tallinna haiglatega, et hakata samasugust teenust uuel aastal pakkuma ka Põhja-Eestis.“

Hüvitiste kohta leiab rohkem infot siit.