Helmen Kütt: Kaotame tõkked, et kõik lapsed saaksid vajadusel psühhiaatrilist abi

Kirill KlausTervishoid

Sotsiaaldemokraadist sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt andis täna riigikogu menetlusse psühhiaatrilise abi seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks on kindlustada vajaliku raviga ka need alla 18-aastased noored, kes pole saanud selleks oma vanemate nõusolekut.

„Kehtiv seadus ei luba ilma lapse seadusliku esindaja või kohtu loata anda alaealisele psühhiaatrilist abi. Reeglina on vanemate kaasamine ravisse vajalik, aga on juhtumeid, kus see piirang takistab laste aitamist. Eranditega on tegu siis, kui laps on perevägivalla või väärkohtlemise ohver või kui vanem on välismaal või on tal endal vaimse tervise probleemid. Laste parimates huvides tuleb seadust muuta nii, et keegi ei jääks psühhiaatrilise ravita,“ selgitas Kütt.

Eelnõu lubab Küti sõnul anda piisavalt küpsele ja kaalutlusvõimelisele noorukile ravi ka siis, kui vanemate luba puudub. „Nii saab edaspidi õigeaegselt aidata näiteks teismelist, kes kannatab depressiooni, söömishäire või mõne sõltuvuse käes ja kes on ise psühhiaatri poole pöördunud. Mõistagi peab ravivajadus olema meditsiiniliselt põhjendatud,“ ütles Kütt.

Noorte psühhiaatrilise ravi puudujääkidele, mis on juba jätnud noori abita ja võivad tuua halvimatel juhtudel tuua kaasa haiguse süvenemise, juhtis tähelepanu õiguskantsler Ülle Madise. Vastava pöördumise saatis Madise juba juuli alguses sotsiaalminister Tanel Kiigele, osutas Kütt.