Helmen Kütt: koos lastetoetusega peab tõusma ka üksikvanema lapse toetus

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraadid esitasid esmaspäeval esimese lugemise läbinud perehüvitise seaduse eelnõule muudatusettepaneku, mis võrdsustab üle 20 aasta paigal püsinud üksikvanema lapse toetuse lapsetoetusega.

„Eesti riik maksab ikka veel üksikvanema lapsele 19 eurot kuus. Tegu on häbiväärselt väikese summaga. Selle toetuse tõstmine on meile põhimõttelise tähtsusega – kolm nädalat tagasi algatasime ise ka samasisulise eelnõu. Sotsiaaldemokraatide eesmärk on parandada lastega perede heaolu, aga seda tehes ei tohi unustada üksikvanema peresid ja seal kasvavaid lapsi. Just ühe vanemaga peredes kohtab vaesust keskmisest rohkem, neid peresid löövad enim rängad  hinnatõusud, just nende seas suurenes juba esimesel pandeemia-aastal nii suhtelise kui ka absoluutse vaesuse määr,“ lisas Kütt.

Kuigi sotsiaaldemokraadid on nn ühendeelnõust distantseerumas, on fraktsioon Küti sõnul jätkuvalt valmis koostööks kõigi erakondadega selle nimel, et paraneks lastega perede toimetulek. „Meile polnud vastuvõetav, et selle eelnõuga tõmmati lapsed küünilisse poliitmängu, mille keskne eesmärk on vahetada tänases julgeolekukriisis valitsust,“ selgitas ta.

Sotsiaaldemokraatide teised ettepanekud näevad ette lastetoetuste läbiva indekseerimise ning kergitavad õppivale lapsele makstava toetuse puhul eapiiri seniselt 19-lt eluaastalt 21-le. „Need muudatused on suunatud laste võrdsele kohtlemisele. Lisaks lasterikka pere toetusele tuleb indekseerida ka lapsetoetuse ja üksikvanema lapse toetus, et need suureneksid ühes rütmis elukalliduse tõusuga,“ rääkis Kütt.

Homme hakkab riigikogu arutama sotsiaaldemokraatide poolt märtsis riigikogu menetlusse antud eelnõu, mis tõstab pere esimese ja teise lapse toetuse 60 eurolt 100 euroni.