Helmen Kütt: lühinägelik huviringide kärbe piirab laste tuleviku võimalusi

Kirill KlausKärped

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimehe Helmen Küti kinnitusel koorus tänasel lastekaitsepäevale pühendatud sotsiaalkomisjoni ja rahvastikukriisi probleemkomisjoni ühisistungil selgelt välja, et laste vaesuse tõrjumisel mängivad olulist rolli lastele tasuta huviringide ja sportimisvõimaluste pakkumine, mida rõhutasid pea kõik esinejad.

„Õiguskantsleri kantselei kindel seisukoht on, et laste vaesuse vähendamisel omavad rahaliste toetuste kõrval tähtsust otse lastele suunatud teenused, sealhulgas huvihariduse toetamine. See oli ka üks põhjus, miks sotsiaaldemokraatide eestvedamisel viidi 2017. aastal ellu huvihariduse toetussüsteem, mis tõi ringidesse ja trennidesse juurde üle 30000 lapse. Kurvastaval kombel on valitsus otsustanud kärpida huvihariduse riiklikku toetust seniselt 14,25 miljonilt 7,25 miljoni euroni. See tähendab, et omavalitsustel tuleb leida kas lisaraha või siis tõsta huviringide tasusid. Näiteks minu kodumaakonnas tuleb Viljandi linnal leida täiendavalt leida ligi 33000 eurot, aga Viljandi vallal enam kui 140000 eurot, “ ütles Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluv Kütt.

Küti sõnul võtab see kärbe tuhandetelt lastelt võimaluse tegeleda oma huvialaga. „See lühinägelik samm suurendab taas regionaalset ebavõrdsust ning toob juurde laste vaesust ja sotsiaalset tõrjutust. Kehvemates oludes ja ilmajäetuses üleskasvamine mõjutab aga otseselt nii lapse arengut kui tänaseid ja tuleviku võimalusi. Huvihariduses õpib ja kogeb laps uusi oskuseid ning avastab oma andeid,“ sõnas Kütt.

Sotsiaaldemokraadid on algatanud petitsiooni, mis nõuab Reformierakonna ja Keskerakonna valitsuselt laste huviringe puudutava kärpeotsuse tühistamist. „Kutsun kõiki, kellele läheb korda meie laste hea käekäik petitsioonile allkirja andma,“ lisas Kütt.

Petitsiooni leiab siit:
https://petitsioon.ee/huvitegevuse-toetuse-karpimisest-tuleb-loobuda