Helmen Kütt: on siiralt kahju, et keskmiselt pensionilt tuleb tulumaksu tasuda

digiPension

helmen kütt

Sotsiaaldemokraat Helmen Kütt ütles täna riigikogus, et järgmise aasta aprillis toimuv erakorraline pensionitõus on poolik lahendus, sest valitsusliit keeldus keskmist pensioni maksuvabaks muutmast. Samuti ei parane uuel aastal mingilgi moel omastehooldajate olukord.

„Pensionitõus on oodatud ja väga vajalik asi – kui 2020. aastal on keskmine vanaduspension 528 eurot, siis järgmisel aastal kerkib see 544 euroni. Valitsus kahjuks ei teinud seda, mida eakad ootasid ja väärivad.  Iga eakas inimene, kelle pension on suurem kui 500 eurot maksab täna ja jääb ka uuel aastal 500 eurot ületava osa pealt maksma tulumaksu. Tulumaksuvaba ei ole ka laste eest makstav lisa,“ ütles Kütt enne pensionikindlustuse seaduse muudatuste seadustamist. Pensionide suurus omab pensionäride vaesuse leevendamisel võtmetähtsust – seega tuleb teha kõik selleks, et vanemaealised ei langeks vaesusesse, lisas Kütt.

Ta avaldas kahetsust ka selle üle, et 2021. aastal ei muutu midagi omastehooldajate elus. „Pigem on  vastupidi, sest uuel aastal seisavad eakate kodudes ees hinnatõusud, mis paneb mitmed lähedased sundseisu olla omastehooldajad,“ rääkis Kütt, osutades sellele, et inimeste omaosalus hooldusteenuste eest tasumisel on aasta-aastalt kasvanud.

Sotsiaaldemokraadid hääletasid pensionitõusu poolt. „Aga me paneme koalitsioonierakondadele südamele, et lubadused tuleb täita ja eakatel on õigus turvalisele vanadusele. Ja kas me ei peaks täna küsima, kas suunata kaks miljonit eurot referendumi asemel näiteks riigi osaluse tõusu hooldusteenuse kuludes,“ sõnas Kütt.

Sotsiaaldemokraadid on sel aastal esitanud kahel korral otsuse eelnõu, mis kohustaks valitsust töötama välja ja rakendama pikaajalist hoolduskoormuse plaani. See algatus, mis kergendaks nii omastehooldajate kui hooldatavate elu, pole aga riigikogus valitsusliidu toetust leidnud.