Helmen Kütt: päriselu on midagi muud kui sotsiaalkaitseministri jutt sõjapõgenike toetamisest

digiUncategorized

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikute ja sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo tänane kohtumine keskendus sõjapõgenike vastuvõtmisele ning riigi ja omavalitsuste vastutusele põgenikeperede toimetuleku tagamisel.

„See arutelu tõukus fraktsiooni liikmete hiljutisest ringsõidust mitmesse omavalitsusse ja Ukraina põgenike vastuvõtukeskustesse, kus saime probleemide ja väljakutsetega tutvuda. Õhku jäi ridamisi küsimusi, millele otsime vastuseid ja lahendusi. Sotsiaalkaitseminister kaardistas olukorda ja tunnistagem, et teatud valdkondades riigi ja omavalitsuste koostöö sujub. Aga teoorias käivad asjad palju paremini kui on tegelik elu,“ ütles Helmen Kütt kohtumist kokku võttes.

Ukrainas toimuv sõda ja Eestisse jõudnud enam kui 35 000 sõjapõgenikku on pannud Küti sõnul riigi ja kohalikud omavalitsused keerulisse seisu. „Inflatsiooni ja hinnatõusude mõjul on omavalitsuste eelarved niigi suure surve all. Seda enam vajavad nad riigilt täiendavat tuge, et täita uusi ülesandeid,“ lisas Kütt.

Üheks kõige tõsisemaks mureks on Küti sõnul eluruumide, eriti just pikaajaliste elukohtade puudus, kus linnade ja valdade suutlikkus põgenike aitamisel on piiratud ja ka olud piirkonniti erinevad. Kindlasti peaks riik pakkuma rohkem abi ja ka nõu neile Eesti inimestele, kes ukrainlasi majutavad, lisas ta.

 „Takerdunud on riigi ja omavalitsuste vaheliste halduslepingute sõlmimine, millest omakorda sõltuvad mitmed toetused. Omavalitsused on toonud välja ka selle, et lisaeelarves olevad summad ei kata tegelikke vajadusi,“  rääkis Kütt.

 „Meil tuleb Ukrainat ja sõjapõgenikke aidata, aga hoida tuleb ka oma inimesi, sest vaid nii suudame hoida ühiskonna sidusa. Pööraste hinnatõusude tõttu halveneb väga paljude elujärg, paraku ei taga valitsuse tänased valikud inimestele piisavat kaitset,“ lausus Kütt.