Helmen Kütt: pikaajalise hoolduse vallas toimus väike edasiminek

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraadid hääletasid täna riigikogus seaduse poolt, mis toob Eesti seadusandlusesse pikaajalise hoolduse mõiste ja ootavad nüüd, et valitsus võtaks tõsiselt käsile ka hooldekodu kättesaadavuse probleemi lahendamise.

71 poolthäälega vastu võetud sotsiaalhoolekande seaduse muutmise seadus vabastab lapselapsed vanavanemate ülalpidamise kohustusest  ja sellega seotud kuludest.

„Vaatamata sellele, et meie muudatusettepanekud jäid seadusest välja, me ikkagi toetasime selle eelnõu seaduseks saamist, sest see aitab peresid. Jääb üle loota, et pikaajalise hoolduse probleemi enda lahendamine saab alguse varem kui 2024. aastal, et inimestele oleks tagatud väärikas vananemine ja väärikas toimetulek. Teadmine, et abivajaduse või haiguse korral saavad inimesed ise, samuti nende lapsed ja lapselapsed hakkama, leevendab hirmu vananemise ja haigeks jäämise ees,“ ütles sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt.

Küti sõnul ei puuduta pikaajalise hoolduse küsimus ainult vanemaealisi inimesi. „On vaid hetk ja igaühest meist võib saada kas hooldaja või hooldust vajav inimene,“ lisas ta.

Seadus saanuks tema kinnitusel oluliselt parem siis, kui sinna oleks jõudnud sotsiaaldemokraatide ettepanek, millega oleks astutud pikk samm komponendipõhise hoolekande suunas. „Meie eesmärgiks on tagada abivajajale pensioni eest koht hooldekodus, mis tähendab, et see osa kohatasust, mida eaka enda pensioni ei kata, jääb riigi ja omavalitsuste kanda. Teiseks seisime selle eest, et lapsetoetusi ei loetaks toimetulekutoetuste arvutamisel perekonna sissetuleku hulka, mis aitaks lastega peresid just töötuks jäämise korral. Kahjuks hääletati ka see oluline ettepanek Reformierakonna ja Keskerakonna saadikute häältega maha,“ sõnas Kütt.