Helmen Kütt: Sotsiaaldemokraatide eelnõu lükkab tööandjapensionile hoo sisse

Kirill KlausSotsiaalkaitse

Riigikogus tuleb täna esimesele lugemisele sotsiaaldemokraatide algatatud seaduseelnõu, mis jõustudes lükkab hoo sisse tööandjapensionile ja laiendab vabatahtlikku pensionieaks kogumist.

Sotsiaalkomisjoni aseesimehe Helmen Küti sõnul tuleb tänase pensionisüsteemi vastutustundetu lammutamise asemel hoopis kehtivat süsteemi paremaks teha. „Meie esitatud sotsiaalmaksuseaduse muudatuse eesmärgiks on äratada varjusurmast üles tööandjapension ja soodustada nii täiendavat vanaduspõlveks säästmist,“ märkis Kütt.

Sotsiaaldemokraatide eelnõu järgi kohaldatakse tööandja pensionifondi tehtud sissemaksetele edaspidi 33 protsendi asemel 13-protsendilist sotsiaalmaksu määra. Küti sõnul ei motiveeri tänased reeglid tööandjaid kuidagi kolmandasse sambasse panustama, sest see on väga kulukas. Vaid üksikud Eesti tööandjad on seni seda võimalust kasutanud.

Kütt avaldas lootust, et eelnõu arutelu riigikogus saab olema sisuline ja tulemusele orienteeritud. „Eeldused selleks on head, kuna tänane valitsus lubab koalitsioonilepingus kaaluda tööandja poolt töötajatele pensioni kogumise võimaluste soodustamist. Samuti on Eesti Tööandjate Keskliit toonud välja vajaduse töötajatele tööandja poolt pensioni maksmise soodsamaks muutmise vajadust,“ rääkis Kütt.

„Pakutud maksusoodustus innustab tööandjaid tegema suuremas mahus makseid töötaja vabatahtlikku pensionikindlustusse. Lükkame siis tööandjapensionile ühiselt hoo sisse. See on üks võimalus parandada tulevaste pensionäride toimetulekut,“ lisas Kütt.