Helmen Kütt: toimetulekutoetuse kiire tõstmine on möödapääsmatu

digiToimetulek

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimehe Helmen Küti kinnitusel jäi sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo oma ettepanekuga suurendada toimetulekutoetust kolm kuud hiljaks, aga nüüd tuleb toimetulekupiiri tõstmine kiirkorras seadustada.

„Sotsiaaldemokraadid tegid varasügisel kerima hakanud hinnatõusude valguses 2022. aasta riigieelarvele muudatusettepaneku tõsta toimetulekutoetuse piiri. Kordasime oma pakkumist detsembri alguses, kui esitasime valitsusele kuus ettepanekut energiavaesuse vältimiseks ja leevendamiseks. On väga kahju, et koalitsioon meid siis kuulda ei võtnud. Nüüd ärkas vähemalt sotsiaalkaitseminister. Tema ettepanek tõsta toetust 200 euroni ei ole tänases olukorras kahjuks piisav, sest absoluutse vaesuse määr on 220,5 eurot, aga tegu on ikkagi positiivse arenguga,“ ütles Kütt.

Küti sõnul toimetulekutoetuse maksmise aluseks olev toimetulekupiir vananenud ega taga piisavat sotsiaalset kaitset olukorras, kus vaesusesse langemine ähvardab tuhandeid peresid.

Täna, kui toimetulekupiir on 150 euro juures, arvestatakse seda summat pere ainsa või esimesele liikme puhul, iga järgneva täisealise pereliikme määr on 120 eurot ja laps 180 eurot. “Sellest peab piisama ravimite, toidu, majapidamistarvete, riiete, sideteenuste, esmatarbekaupade ja muu ees tasumiseks. “Praeguses karmis olukorras on toetuse suurendamine möödapääsmatu,” märkis Kütt.