Helmen Kütt: Uus aasta toob kümnetele tuhandetele inimestele odavamad retseptiravimid

Ann VaidaTervishoid

Riigikogus tuleb täna lõpphääletusele ravikindlustuse seaduse muutmise eelnõu, mis kindlustab alates jaanuarist kümned tuhanded patsiendid senisest odavamate retseptiravimitega.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti sõnul toob 2018. aastal jõustuv täiendav ravimihüvitise süsteem enam leevendust inimestele, kelle kulud ravimitele on suured.

„Uus hüvitamise skeem parandab otseselt ka ravimite kättesaadavust. Ligi kolmandik patsientidest jätab täna retseptiravimid välja ostmata ja seda peamiselt rahanappuse tõttu,“ rääkis Kütt. „Praegu kulutab 110000 inimest aastas retseptiravimitele enam kui 100 eurot, neist 15000 inimese aastased kulud on 300 eurost suuremad. Kõige enam vajavad ravimeid pensionärid, kroonilised haiged ja vähenenud töövõimega inimesed. Just neile muutuvad ravimid palju taskukohasemaks.“

Riik hüvitab edaspidi 50 protsenti nendest ravimikuludest, mis jäävad vahemikku 100-300 eurot. Üle 300 euro kerkiva kulu hüvitab riik lausa 90 protsendi ulatuses. Ehk  riik tuleb inimesele appi kohe, kui kulud on ületanud 100 euro piiri. Sealt edasi maksab riik kinni poole ravimile kulunud summast, alates 300 eurost saab kaetud 90 protsenti.

Näiteks, kui inimene kulutab aastas ravimitele 110 eurot, siis ta saab täiendavat hüvitist viie euro eest. 250 euro puhul hüvitatakse 75 eurot ja 400 euro puhul 190 eurot. 500 euro puhul säästab inimene umbes 280 eurot. Seega võidavad enam need, kes on sunnitud rohkem ravimeid ostma, sõnas Kütt.

„Uus skeem on patsientidele ka märksa lihtsam, kuna soodustust hakatakse apteegis automaatselt arvutama ja pole enam vaja haigekassale avaldust esitada,“ märkis Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluv Kütt.