Indrek Saar: eelarve on kahes mõttes revolutsiooniline

PiretRiigieelarve

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Indrek Saar ütles täna riigikogu kõnetoolist, et 2023. aasta riigieelarve püüab nii majanduslikus kui julgeoleku mõttes ülikeerulises olukorras inimestele ja ettevõtetele appi tulla ning neil eesseisva raske talve üle elada.

„Eelarve üritab  raskete oludega arvestada. Aastateks seisma jäänud tulumaksuvaba määr tõuseb olulisel määral 500 eurolt 654 eurole, mis tähendab, et väiksema palgaga inimestel jääb iga kuu üle 30 euro täiendavalt kätte. See on abiks  olukorras, kus kõik hinnad tõusevad,“ ütles Saar.

Ta tõstis esile ka selle, et pärast kolme aastat paigaltammumist tõusevad lõpuks avalikus sektoris palgad. „Me teeme väga suure sammu, et eesliini tööd tegevad inimesed saaksid väärikamat palka,“ rääkis Saar. „Peretoetuste reformi taustal on olnud palju kisa ja kära, aga siin on oluline, et üksikvanema toetus tõuseb lõpuks neli korda – 20 eurolt 80 eurole.“

Saar nimetas tuleva aasta eelarvet kahes mõttes revolutsiooniliseks. „Esiteks on seal arvestatud hooldekodukoha tagamisega kõigile inimestele, kes seda vajavad. Ja teiseks näitas riigikogu üle pika aja, et ta ei ole kummitempel ja suudab oma väärikuse eest võidelda. Valitsusel ei õnnestunud paraku rahandusministrile selgeks teha, mis on riigikogu roll. Aga rahanduskomisjon toetas muudatusettepanekut suunata täiendavalt 1,9 miljonit eurot riigikogu kantselei palgafondiks ja muudeks hädavajalikeks kuludeks, et see maja tõepoolest ikkagi saaks kuidagi edasi töötada ja püsiks püsti,“ rääkis Saar.