Indrek Saar: eelarve tuleb keerulisel ajal inimestele appi

PiretUncategorized

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Indrek Saar kinnitas täna riigikogu kõnetoolist, et 2023. aasta riigieelarve teeb Eesti riigi tugevamaks – eelarve arvestab keerulise aja oludega ja vaatab ühtlasi tulevikku. 

 „Appi püütakse minna kõigile, kellel on mure, kuidas tulla toime hübriidsõjas peadpööritavasse kõrgusesse tõusnud energiahindadega. Samuti aidatakse haavatavaid elukalliduse hüppelises tõusus,“ tõdes Saar.

„Tulumaksuvaba määr tõuseb ja jätab väiksema palga saajatele aastas kuni 372 eurot rohkem kätte, hooldekodu koht on abivajajatele tagatud pensioni eest, mis annab edaspidi peredele aastas kuni 6000 eurot aastas kokkuhoidu. Lastega perede toetused tõusevad ja aastaid paigal tammunud üksikvanema toetus lausa neljakordistub,“ loetles Saar.

Pärast viimaste aastate närutamist tõusevad Saare sõnul õpetajate, treenerite, kultuuriinimeste, hooldustöötajate, päästjate ja politseinike palgad rohkem kui kunagi varem.

„Me saame kännu tagant minema uute tuuleparkide rajamisega, mis tagab tulevikus võimaliku odavaima elektri ja säilitab meie keskkonna eluks kõlbulikuna,“ rääkis Saar. „Ja loomulikult panustab eelarve Eesti sõjalisse julgeolekusse kaugelt rohkem kui iial varem, sest teisiti me lihtsalt ei saa.“

Saare hinnangul pidanuks eelarves olema nii mõnigi põhimõtteline areng märkavama, hoolivama, targema, innovaatilisema ja põhjamaisema Eesti suunas. „See aga eeldab julgust tunnistada, et meil on vaja lahtiste silmadega ringi vaadata ka uute tulude suunas, sest muidu me oma riiki tugevamaks ei ehita,“ lausus ta.

Veel rõhutas sotsiaaldemokraatide saadikurühma esimees vajadust tõsta riigikogu kantselei töötajate palkasid, sest vastasel korral jätkub parlamendi töövõime suretamine ja parlamendi enda seadusloome alane võimekus läheb lõpliku hääbumise suunas.