Indrek Saar: Eelnõus pole sõnagi selle kohta, kuidas makstakse pensione tulevikus

Kirill KlausPension

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Indrek Saare kinnitusel ei leia valitsuse pensionieelnõust vastust kõige fundamentaalsematele küsimustele, mis puudutavad tulevasi pensione.

„Kolmapäeval avalikuks saanud eelnõus pole kahjuks sõnagi selle kohta, kuidas makstakse pensione tulevikus ja mis saab vanaduses neist inimestest, kes loobuvad pensionieaks kogumisest. Kes hakkavad 20 ja 30 aasta pärast pensionäre üleval pidama, kui suur osa pensionivarast peagi kaob? Kas meie lapsed ja lapselapsed? Või on lahenduseks rohkearvuline võõrtööjõud?,“ rääkis Saar.

Küll aga eeldavad eelnõu autorid Saare sõnul seda, et teisest sambast lahkuvad valdavalt madalama sissetulekuga inimesed, kes oma pensionisäästud kohe ka ära kulutavad. Eelnõu seletuskirjas seisab, et nende inimeste „seisukohast võib olla täiesti ratsionaalne ja heaolu tõstev rahuldada selle säästu eest praeguseid pakilisi vajadusi, kuid nende inimeste käes oleva säästu osakaal on väike.“

„Valitsus tahab seega tarbimispeole hoo sisse lükata, teadmata, mida teise samba massiline hülgamine tähendab pikemas vaates meie pensionisüsteemile ja majandusele, meie inimestele ja Eesti tulevikule,” lausus Saar. Samas läheb valitsus maksustama teisest sambast lahkujaid, sest eelnõu järgi peetakse raha väljavõtmisel kinni tulumaks, lisas ta.

„Jüri Ratase valitsus käitub nagu hasartmängur. Eesti riik ei ole kasiino. Meie kohus on ehitada tugevat, turvalist ja kestlikku riiki ka järgmistele põlvedele, mitte teha otsuseid nende arvelt,“ ütles Saar.

Sotsiaaldemokraadid toetavad tänase pensionisüsteemi oluliselt paindlikumaks muutmist, kuid ei ole nõus selle lõhkumisega. „Koalitsioon tahab lühiajalise poliitilise kasu nimel tuua ohvriks ühiskonna kõige väiksema sissetulekuga inimesed, samuti meie lapsed ja lapselapsed, kelle õlgadele pannakse edaspidi üle jõu käiv maksukoormus,“ sõnas Saar.