Indrek Saar: EKRE lõhestab edasi – abielureferendumi tuules tõmmatakse üles ka abordikeelu debatt

digiArvamus

2019. aasta varakevadel, kui Keskerakond, EKRE ja Isamaa klopsisid kokku uut võimuliitu, oli teravalt üleval aborditeema. Kui EKREl ei õnnestunud abortide riikliku rahastamise lõpetamist koalitsioonileppesse suruda, siis elas Martin Helme oma frustratsiooni välja naistearstide peal, kirjutab erakonna esimees Indrek Saar EPLi arvamusportaalis. 

Mäletate, see oli veel aeg, mil Jüri Ratas tegeles pärast Helmete verbaalseid rünnakuid ja solvanguid vabandamisega. Koalitsioonikõnelustel osalenud Mailis Reps tunnistas mitu nädalat hiljem, et tema jaoks oli kõige raskem olla läbirääkimislaua taga aborditeema käsitlemise ajal.

„Minu jaoks oli väga raske olla ruumis, kus ümber laua istuvad reas väärikas eas meesterahvad ja arutavad tõsimeelselt, mida naine võib ja ei või,“ meenutas Reps ETV „Esimeses stuudios“ oma üleelamisi.

141 000 eurot

Pea 20 kuud on möödas ja 2021. aasta riigieelarvesse on koalitsioonierakondade ühisettepanekuna jõudmas priske toetus mittetulundusühingule, mida saab seostada augusti lõpus Tallinnas toimunud abordivastase meeleavaldusega. Sellele üritusele pani EKRE „oma õla alla,“ kui tsiteerida toonast MTÜ juhti. Elu Marsi ühed peategelased olid Mart ja Martin Helme, kellest viimane astus üles ka kõnega. Ja nüüd laekub nagu imeväel MTÜ Elu Marss arvele 141 000 eurot.

Kõige selle valguses on ootuspärane, et meile kõigile jõuga peale surutava abielureferendumi järjena on EKREl plaanis asuda peale pressima ka abordi keelustamist. Helmete mentori Varro Vooglaiu ja tema Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks senine tegevus ei jäta selles mingit kahtlust.

Inspiratsiooni pakuvad kapaga ka Helmete suur iidol Donald Trump ja vabariiklaste äärmuskonservatiivne tiib USA-s. Ja loomulikult saab sinna juurde ajada jama sellest, kuidas sel moel suureneks hüppeliselt sündivus. Naiste õigus ise oma keha üle otsustada tuleb “väärikas eas meesterahvaste” arvates loomulikult pühale üritusele ohvriks tuua.

Pilt on jälle üksjagu selgemaks saanud ja üha vähemaks jääb neid inimesi, kes siiralt usuvad, et EKRE eesmärk on saada teada, mida Eesti inimesed arvavad traditsioonilise perekonna kaitsmise vajadusest.

Ei, EKRE eesmärk on tekitada juurde üha uusi vastasseise, õhutada konflikte, panna inimesed keerulistes ja tundlikes küsimustes pooli valima ja olla nii lakkamatult prožektorite vihus.

Meie vaenlane on praegu koroonaviirus

Eks oma rolli mängib ka küüniline arvestus, et kui referendumi ümber võimalikult lärmakalt trummi taguda, siis unustavad inimesed ära kõik need täitmata valimislubadused, mis Eesti peresid tegelikult aitaksid.

Nii on valijatel lihtsam vaadata läbi sõrmede ka süsteemsele “ vorstikaubandusele” ehk riigi raha kantimisele sõpradele ja parteikaaslastele. Värskeks näiteks on “katuserahast” 45000 euro lähetamine EKRE noorteühenduse juhatuse liikmete äsja loodud MTÜle.

Ega ilmaasjata pole Martin Helme kirjutanud rahvahääletuse kohta nii: „Meil on tegelikult käsil võitlus ei millegi vähema üle kui küsimuse üle, kelle käes on Eestis võim.“ Aus ülestunnistus alasti võimuihast!

Eesti ühiskond, Eesti demokraatia, Eesti inimesed ainult võidavad sellest, kui meil õnnestub ühiselt see lõhestav, mõttetu ja sisutühi referendum ära jätta.

Valitsus võiks ehk lõpuks aru saada, et meie ühine vaenlane on koroonaviirus, mitte inimeste erinevad maailmavaated. Me oleme sügavas tervisekriisis – keskenduda tuleb inimeste elude ja tervise kaitsele. Päris võitlused on praegu koroonarindel.

PÄEVA TEEMA | Indrek Saar: EKRE lõhestab edasi – abielureferendumi tuules tõmmatakse üles ka abordikeelu debatt