Indrek Saar: EKRE poliitiliste kinnisideede tulemusel oleme täna vaktsiinita

digiArvamus

Minu jaoks tegi Raimo Poomi kirjutatud artikkel (EPL 01.04) veelkord selgeks, miks valitsuse moodustajad ei tohiks võimu nimel lubada äärmuslasi võimu juurde, kirjutab erakonna esimees Indrek Saar EPLi arvamusküljel. 

Eesti Päevalehe vahendusel saime teada, et EKRE kunagise tõrksuse tõttu saabub Eestisse oluliselt vähem vaktsiinidoose kui võinuks.

EKRE ministrid hakkasid ulatuslikumate vaktsiinilepingute juures närutama ehk siis sõna otseses mõttes riskima inimeste elude ja tervistega.

Sidususe asemel lahknevus

Kaks aastat tagasi vaatas suur osa ühiskonnast pealt, kuidas Jüri Ratas pani kokku uut valitsust. Kõik riigikogu potentsiaaliga erakonnad peale Isamaa olid oma valijatele lubanud, et nemad EKRE-ga koalitsiooni ei tee. Ometi tegi Ratas teistsuguse valiku, põhjendades seda muuhulgas vajadusega anda ka EKRE valijatele kaalukam hääl, et ühiskond saaks sidusam.

Nagu nägime, oli tulemus vastupidine. EKRE kasutas järjekindlalt oma valitsuserakonna staatust ühiskonnas valitsevate vastuolude võimendamiseks. Sellel kõigel oli ja on oma hind, mis ei pruugi esmapilgul mitte alati nähtav olla.

Hiljutine EKRE võimuperiood väljendub paljudes igapäevastes asjades. Minu silmis on ühiskonnas rohkem tigedust juures. Vihareferendum jäi küll viimasel hetkel ära, aga viha sai valitsuse tasandil mehemoodi külvatud.

Vastasseis suuremate vaktsiinikoguste tulekule tähendab jälle rohkem inimlikke kannatusi ja suuremat majandusliku kahju. Meie liitlassuhete ja Eesti rahvusvahelise maine rikkumisel ei hakka ma pikemalt peatuma.

Poliitilised kinnisideed

Tulles tagasi Eestisse mittejõudvate vaktsiinitarnete juurde, siis siin eirati elementaarset austust inimelu kaitsmise suhtes, mis peaks vaikimisi kuuluma iga vastutustundliku täiskasvanud inimese hoiakusse.

Valitsuse liikmed võtsid iseenese suures tarkuses nõuks mängida inimeludega. Ja kui peaminister on sotsiopaatiliste omadustega ministrite käes pantvang, siis jäävadki kriitilisel hetkel elupäästvad otsused langetamata.

Paraku ei ole vaktsiinisaaga ju sugugi ainuke kord, kus lasti poliitilistel kinnisideedel jalge alla trampida elementaarsed humaansed väärtused.

Olemuselt kuuluvad samasse ritta EKRE poolt enam kui aasta blokeeritud psühhiaatrilise abi seaduse muudatused, mis olid suunatud noorte inimeste vaimse tervise toetamisele ja ka elude päästmisele. Kõik see toimus olukorras, kus kriisi tõttu olid laste vaimsed pinged aina sagedasemad.

Jääb loota, et Eesti erakonnad on saanud piisava õppetunni ja pärast kohalikke valimisi mõeldakse tõsiselt, keda otsustamise juurde lasta. Peame eos välistama kohalikule kogukonnale haiget tegemise.

Indrek Saar: EKRE poliitiliste kinnisideede tulemusel oleme täna vaktsiinita