Indrek Saar erakonnajuhtidele: kriisi ületamiseks tuleb sõlmida poliitiline vaherahu

digiKriisist väljumine

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar saatis täna teistele parlamendierakondade esimeestele kirja, kus ta kutsus neid ühise laua ääres leppima kokku plaanis, mis aitab elusid säästa, jätkata plaanilise raviga ja hoida ühiskonna võimalikult avatuna. Vaid koostöös on võimalik Eesti koroonakuristiku servalt tagasi tuua, leiab Saar.

 Reformierakonna esimehele Kaja Kallasle, Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele, EKRE esimehele Martin Helmele ja Isamaa esimehele Helir-Valdor Seederile läkitatud kirjas seisab: “Eesti tänased nakatumisnäitajad, haiglaravil olevate inimeste ja koroonasurmade arv, teadlaste, haiglajuhtide ja arstide hinnangud olukorrale annavad tunnistust sellest, et oleme katastroofi lävel. Epidemioloogilised prognoosid näitavad, et lähinädalatel tuleb hoogsalt juurde nii nakatunuid kui haiglaravi vajajaid, mistõttu on meditsiinisüsteemi kokkuvarisemine täiesti reaalne oht. Olukord on äärmiselt kriitiline. Selleks, et hoida ära üha uusi surmasid, plaanilise ravi lõpetamist ja Eesti ühiskonna pikaajalist täielikku sulgemist, vajame me kogu ühiskonna ühist pingutust ning riigijuhtide koostööd. Just seda ootavad poliitikutelt Eesti inimesed.   

Meile on teed näidanud  Põhjala riigid, kus kriisis on palju vähem kannatatud. Seal on järjekindlalt otsitud ühisosa kõigi poliitiliste jõudude vahel, nii koalitsiooni kui opositsiooni, nii liberaalide kui konservatiivide, nii parem- kui vasakpoolsete osalusel. Ma tean, et meil ei ole nii juba aastaid kombeks, aga kunagi me ju suutsime. Olukord kohustab meid selleks just nüüd, sest ilma koos tegutsemiseta on koroona meist tugevam. Aga seda ei taha ju keegi.

Teen ettepaneku koguneda võimalikult kiiresti ühise laua taha, et arutada ausalt neid samme, mida riik peab ühiskonna kaitseks astuma. Arvestades ühiskonnas valitsevaid erimeelsusi, vajame me ühiselt kokku lepitud plaani, mis hoiaks ära halvima ja tooks meid kuristiku servalt tagasi. Pole midagi tähtsamat, kui võitlus inimeste elude ja tervise eest. Unustame ajutiselt poliitilised erimeelsused ja vastasseisud. Praegu pole süüdlaste leidmise ega näpuga näitamise aeg. Pingutame koos selle nimel, et Eesti riik ja rahvas tuleksid sellest kriisist võimalikult tervena välja.”