Indrek Saar: Jüri Ratas on lõpuks ärganud

digiKoroonaviirus

Indrek Saar

Sotsiaaldemokraadid on juhtinud juba pikka aega valitsuse tähelepanu vajadusele tegeleda palju süsteemsemalt uue kriisi ennetamisega. Nüüd ei ole siin ennetada kahjuks enam midagi, viiruse teine laine on vägagi käes, kirjutab Sotsiaaldekomokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar EPL-i arvamusportaalis.

Hea muidugi, et valitsus ja peaminister on lõpuks ärganud ja midagi ka kuulda võtnud. Kahju, et nii hilja. Loodetavasti mitte liiga hilja.

Septembri keskel algatasime eelnõu, et haiguspäevi hüvitataks esimesest päevast alates, et inimesed ei oleks sunnitud tõbisena tööle minema. Järjekindlalt juhtisime valitsuse tähelepanu, et see on ajakriitiline ennetamaks suuremat haigestumist. Pidime veel sel nädalal riigikogus eelarve menetlemisel vaheaegu võtma, et valitsusele olukorra tõsidus kohale jõuaks, kuna vahetult enne seda oli koalitsioon meie eelnõu menetlusest välja hääletanud. Eile siiski sai valitsus kokkuleppele, et haiguspäevi hakatakse hüvitama. Tõsi küll, alles alates järgmisest aastast ja teisest päevast.

Septembri lõpus kirjutasin peaministrile avaliku kirja*, et antaks selge sõnum siseruumides ja ühistranspordis maskide kandmise vajalikkuse kohta ja leitaks võimalus eesliini töötajatele, riskirühmadele ja madalama sissetulekuga inimestele need kättesaadavaks teha. Oli juba siis ilmselge, et oleme teise laine lävel ja nakatumine on kasvavas trendis. Aga ei, oli vaja lasta nakatumiskordajad veel kordades kõrgemaks, enne kui tegutsema asuti. Valitsuse suutmatus tegeleda kriisi ennetamisega on olnud täiesti arusaamatu ja äärmiselt vastutustundetu. Meil oleks veel mõni aeg tagasi olnud palju suurem võimalus viirus kontrolli alla saada ja suuremaid piiranguid vältida.

Kui valitsuse kaalub kõiki elutähtsaid otsuseid 2-3 kuud, siis tuleb küll hirm nahka, et kuhu meie riik nii välja jõuab.

Indrek Saar: Jüri Ratas on lõpuks ärganud