Indrek Saar: Jüri Ratas valis ühiskonna lõhkikiskumise tee

digiKriis

Indrek Saar

Peaminister Jüri Ratas pidanuks pingutama selle nimel, et ühiskonda ei tuleks kurjust, tüli ja vastasseise juurde. Ratas valik oli aga jääda iga hinna eest valitsusjuhiks ja jätta Keskerakond iga hinna eest võimule, kirjutab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar EPL-i arvamusportaalis.

Pea nädala väldanud valitsuse alfa- ja beetaisaste omavaheline kemplemine, solvumine, alandavad repliigid ja siis jälle üksteise kaela langemine oli piinlik protsess, millel on Eesti elule ja tulevikule viiendajärguline tähendus.

Valitsuskriisi peaküsimus ei olnud mitte ministrite egodes ja juba ammu minetatud väärikuses ega ka mitte kellegi tagasiastumises, vaid ühiskonna koostoimimise tagamises. See seisnes selles, et Eesti jääks turvaliseks ja kokkuhoidvaks riigiks.

Paraku tõestas kriisi lahendus ka seda, et nii Keskerakonnal kui Isamaal puudub igasugune arusaam poliitilisest ja moraalsest vastutusest. Helmete erakonnast pole põhjust selles kontekstis rääkidagi. Peale jäi vorstikaupmeeste mentaliteet, aga eks võimul olev kolmik ole seda vorstide jagamist saanud juba mõnda aega ka praktiseerida.

Sotsiaaldemokraatide ühene sõnum sel teisipäeval Ratasele oli, et tema võimuses on jätta ära järgmisse aastasse kavandatud rahvahääletus, mis paratamatult kujuneb vihareferendumiks ja rünnakuks Eesti inimeste vastu.

Helmed on teinud kõik selleks, et siin ei oleks kahepidi mõistmist. Vihaõhutamise meistrid võivad küll teha ajutise pausi, aga on selge, et mingil hetkel pannakse taas täiskäik sisse. Mailis Repsi õõnsad sõnad, et „tuleb jääda väärikalt eriarvamusele“ ja „me leppisime kokku, et tuleb jääda ka ühiskonna suhtes väärikaks“ kõlavad siinkohal eriti variserlikult. Nii Reps kui Ratas tunnevad ju Helmete stiili läbi ja lõhki.

Koalitsioonierakondade tänane kokkuleppe tähistab ühtlasi seda, et Eestis saab valitsuse tasandil diskrimineerimisega tegeleda. Suund on praegu võetud referendumile, kus piltlikult öeldes toimub hääletus selle üle, et kas osa meie inimesi peab oma riigist lahkuma.

Sarnast põlvkondlikku ja maailmavaatelist konflikti, mille EKRE initsieeritav referendum endaga kaasa toob, ei ole pärast meie riigi taasiseseisvumist varem olnud. Mängimine kuupäevadega ja referendumi kohalike valimiste päevalt äranihutamine ei muuda kuidagi asja sisu.

Olen korduvalt öelnud, ja ütlesin sel nädalal ka otse Ratasele, et inimõigusi ja inimväärikust tuleb kaitsta mitte ainult sõnade, vaid ka tegudega. Sotsiaaldemokraadid teevad kõik selleks, et ühiskonda võimalikult vähe katki tehtaks. Me kaitseme kõiki Eesti inimesi ja nende õigusi.

Indrek Saar: Jüri Ratas valis ühiskonna lõhkikiskumise tee