Indrek Saar: kärpevikat lõikab Eesti tulevikku

digiKärped

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar arvustas täna riigikogus teravalt valitsuse üheülbalist kärpekava, mis lõikab riiki kõikjalt õhemaks ja toob väga paljude inimeste jaoks kaasa kehvemad võimalused tulevikus.

„Reformierakond on tagasi paatose juures, et riiki tuleb igal juhul ja igal võimalusel õhemaks kärpida. Ühtlasi on praeguse kärpemantra puhul mindud kõige lihtsama vastupanu teed: võtame kõigilt ühtemoodi ära selle asemel, et öelda need kohad, kus tegelikult kannataks kulusid kokku hoida ilma, et sisulised asjad jäävad tegemata. Järjest raiutakse läbi asju, mida ei pruugi enam olla võimalik  taastada ja mis võivad tähendada paljude inimeste jaoks seda, et neilt võetakse ära tulevikuvõimalused,“ rääkis Saar.

Tänu riigi toetusele tuli paari aastaga huvitegevuse juurde 30000 last. Isegi kui omavalitsused suudavad Saare sõnul osa kavandatud kärpest kompenseerida, siis jääb ikkagi  tuhandeid lapsi huvitegevusest ilma. „Sümboolse tähendusega orkestrid pannakse päevapealt kinni. Nende traditsioonide taasloomine võib osutuda tulevikus võimatuks. Taas ähvardab meid kõrghariduse tasuliseks muutumine. Arenguseire soovitakse ära kaotada ja ilmselt tuleb sarnaseid uudiseid  veel,“ loetles Saar, küsides rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuselt, et kas valitsus tõesti tahab kõike seda oma kärpeplaaniga saavutada.

Saare kinnitusel tuleb riiki reformida väga targalt ja kaalutletult. „Seda ei saa teha nii, et rahandusministeerium viskab kõigile kirve kätte ja nüüd minge ja lõigake kuskilt. Praegu me näeme, et kärpimine käib laste, hariduse ja kultuuri arvelt. Kärpimine käib Eesti tuleviku arvelt“ lisas ta.