Indrek Saar: kriisieelarve peab tegelema Eesti inimeste ja Eesti ettevõtete pärismuredega

Kirill KlausKoroonaviirus

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar ütles täna riigikogus, et sotsiaaldemokraadid toetavad sellist lisaeelarvet, mis on suunatud sissetulekuta jäänud inimeste toimetuleku tagamisele, ettevõtete päästmisele ja sellele, et Eesti tervishoiusüsteem suudaks jätkuvalt inimesi ravida.

Saar meenutas oma kõnes, et sotsiaaldemokraadid kutsusid korduvalt valitsust üles tulema välja sellise eelarvega, mis tegeleb ainult kriisi mõjude leevendamisega ja kuhu kriisi kattevarjus ei ole lisatud valitsuserakondade valimislubadusi.

„Paraku ei suutnud valitsus vastu seista kiusatusele toppida eelarvesse ka punkte valimisprogrammidest ja populistliku maiguga algatusi. Lisaeelarve eelnõu ei paku kaitset ka mitmetele ühiskonna gruppidele, kes on kriisi ajal eriti valusasti pihta saanud,“ lausus ta.

„Koalitsioon on otsustanud minna pensioni teise samba kallale ja peatada teise samba maksed. See vastutustundetu samm kärbib tulevasi pensione,“ rääkis Saar. „Samal ajal ei ole võimalik aru saada, kuidas kavatseb valitsus toetada FIEsid, aga ka vabakutselisi ehk siis inimesi, kes töötasid töövõtu- või käsunduslepingu alusel. Ka esmane tagasiside ettevõtjatelt mikro-ja väikeettevõtjatele mõeldud meetmete osas on olnud kriitiline.“

Saar tõi välja ka selle, et ajal, kui sotsiaalvaldkond ja tervishoid vajavad hädasti juurde lisaraha ning kütuse maailmaturu hinnad on viimaste kümnendite madalamal tasemel, läheb valitsus aktsiise langetama, millest tavatarbijad võidavad väga vähe. „Samas kerkisid just eile tasud paljudes hooldekodudes, mis tähendab, et osa inimesi ei suuda oma lähedaste hooldamise eest enam maksta. Eriti karm on seis siis, kui eaka ema või isa lapsed on ka ise palgakärbete ohvrid,“ lisas ta.

Sotsiaaldemokraadid toetavad Saare sõnul võimalikult kiiret kriisieelarve kinnitamist riigikogus ja tegelike kriisimeetmete jõustamist. „Unustame ära kriisi mittepuutuvad valimislubadused ja lahendame Eesti inimeste ja Eesti ettevõtete pärismuresid,“ sõnas ta.