Indrek Saar: Ratase valitsust vaevab ilmeksimatuse tõbi

Kirill KlausKriis

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saare kinnitusel vaevab Jüri Ratase valitsust kriisiga võitlemisel ilmeksimatuse sündroom, mille kujukaks näiteks on asjaolu, et vaatamata lubadustele venitavad ministrid eriolukorras teadlikult arupärimistele vastamisega.

Peaministrile saadetud kirjas märgib Saar, et riigikogu opositsioon suhtus mõistvalt valitsuse soovi võtta kriisi lahendamiseks kiireloomuliselt vastu eelarve ja muuta mitmeid seaduseid. „Saime Teilt riigikogu vanematekogus ehk siis juhatuse ja fraktsioonide esimeeste kohtumiselt lubaduse, et nii nagu riigikogu jätab kasutamata talle seadusega antud maksimaalsed menetlustähtajad, nõnda vastavad ka valitsuse liikmed esitatud arupärimistele esimesel võimalusel. Ainult sel viisil on võimalik kiirete muutuste ajal tagada tõhus parlamentaarne kontroll täitevvõimu tegevuse üle,“ kirjutas Saar Ratasele.

Saare sõnul on mitu ministrit kahetsusväärselt seda lubadust murdnud. Näiteks 2. aprillil riigikogus üle antud arupärimistele vastab minister Tanel Kiik alles 11. mail ja minister Mailis Reps isegi veel hiljem, 18. mail. Ühtlasi ületab Reps riigikogu kodu- ja töökorra seaduses sätestatud vastamistähtaega, mis oleks ka tavaolukorras lubamatu.

„Ministrite selline suhtumine teeb väga murelikuks. Asi ei ole ainult lugupidamatuses riigikogu vastu ja poliitilises kultuurituses. Just kriisi ajal ei tohiks valitsus loota vaid omaenese tarkusele. Selleks, et me jõuaksime parimate lahendusteni, tuleb kuulata ka opositsiooni ja pidada nõu ühiskonnaga. Olgu valede valikute näiteks haridusministri plaan suruda kriisi kattevarjus seadusesse säte, mis oleks andnud valitsusele otsustusõiguse eksamite korraldamise üle. Avalikkuse sekkumine aitas seda küll nurjata,“ selgitas Saar.

Saadikutel on Saare sõnul väga raske kujundada seisukohti kiiret otsustamist vajavates küsimustes, kui minister ei vaevu talle esitatud küsimustele vastama tulema, venitades lubatud tähtaja lõpuni. Sotsiaaldemokraadid ootavad Repsilt selgitusi koduõppe ja lõpueksamite asjus, mis on väga olulised teemad suurele osale Eesti ühiskonnast.