Indrek Saar: sõjaoht on pannud liitlased erakordselt ühtselt tegutsema

digiVälispoliitika

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Indrek Saar tõi täna Toompeal peetud välispoliitika debatil esile selle, et äärmuseni pingestunud julgeolekukorras on liitlased tegutsenud tavatult ühtselt, mis on aidanud ka Venemaa agressiivsust ohjeldada.

„Ma kardan, et pinged meie regioonis paraku kiirelt ei vaibu. Selles kontekstis kutsun üles korrigeerima seisukohti, kus öeldakse, et Euroopa Liit on nõrk ega  suuda adekvaatselt reageerida. Euroopa Liit ja loomulikult ka NATO on selles kriisis näidanud ennast erakordselt tugeva ja ühtsena. Ma väga loodan, et nii see jätkub,“ ütles Saar.

Ta tunnustas Eesti diplomaate ning julgeoleku ja välispoliitika igapäevaseid elluviijaid Eesti sõnumite liitlasteni viimise eest. „Lähinaabrina tajume me Venemaa ambitsioone teravamalt. Samuti on Balti riigid teinud julgeoleku vallas viimasel ajal suurepärast koostööd,“ lisas väliskomisjoni kuuluv Saar.

Samas kritiseeris Saar valitsust selle eest, et piisavalt ei ole tegeletud gaasisõltuvuse vähendamisega Venemaast. „Ei saa nõus olla välisministriga, et see on puhtalt sotsiaal-majanduslik küsimus. Isegi eilne telefonikõne USA presidendi ja Briti peaministri vahel tõi ühena põhimuredest välja gaasisõltuvuse ja vajaduse seda vähendada,“ rääkis Saar. „Ja keset julgeolekupoliitilist kriisi, kui meil on ka energiakriis, võtab valitsus vastu otsuse aidata palju suuremas mahus neid inimesi, kes kütavad oma kodu gaasiga. Vene gaasi puhul me aitame hüvitada ülekulu kaheksa korda suuremas määras kui Põhjamaade elektri puhul.“

Tegu on ebaõiglase otsusega, mis annab ka välispoliitiliselt vale signaali, mis omakorda ei ole Eesti huvides, leidis Saar.