Indrek Saar: tervisekriisi ohjamine käib valitsusele üle jõu

Kirill KlausKoroonaviirus

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar arvustas täna riigikogu kõnetoolist valitsuse tegevusetust viiruse leviku tõkestamisel, mille kõige karjuvamaks näiteks on tõsiasi, et töötajatele ei hüvitata jätkuvalt esimesi haiguspäevi.

Pärast esimese viiruselaine taandumist tundub valitsus juba pikemat aega elavat ja tegutsevat paralleelmaailmas, kus kroonviirus on lõplikult alistatud ja valitsusliidu energia kulub eelkõige põllumeeste ja välistudengite kiusamisele, poliitiliste katuserahade jagamisele, abieluteemalise vihareferendumi korraldamisele, turismisektori hävitamisele, Keskerakonna võlgade kustutamisele läbi ERJK kaotamise jms. Tervemõistuslikul inimesel on võimatu aru saada, kuidas need tegevused aitavad kaasa pandeemia ohjamisele ja majanduskriisi leevendamisele.

“Nakatumise hoogustumisele on selgelt aidanud kaasa see, et inimesed lähevad kergemate haigusnähtudega tööle, kuna nad ei saa endale arvestatavat palgakaotust lubada. Just väikest palka teenivatele inimestele võib see tähendada ületamatut auku pere eelarves. Ja nii võitabki inimene riski ja läheb nohu ja köhaga tööle, et mitte laenumaksetega hätta jääda. Haigussümptomitega tööl käimine lõppeks ära, kui esimese kolme haiguspäeva eest makstakse töötajatele hüvitist. Paraku ignoreerib valitsus juba pikalt haiguspäevade kompenseerimise hädavajalikkust,” märkis Saar. Ta tuletas meelde, et sotsiaaldemokraadid algatasid juba kuu aega tagasi seaduseelnõu, mille kohaselt hüvitatakse esimesed kolm haiguspäeva 80 protsendi ulatuses.

Saare hinnangul käib tervisekriisi ohjamine valitsusele praegu selgelt üle jõu. “Hüvitiste kõrval on maha magatud veel rida asju, mida on vaja teha inimeste tervise ja elude, samuti majanduse ja kogu muu elu jätkumise nimel,” rääkis Indrek Saar. Näiteks ei ole kõlanud selged ja jõulised üleskutsed kanda maski, tööandjad pole saanud käitumisjuhiseid kriitilises situatsioonis tegutsemiseks ning rahastatud pole termokaamerate ostmist, loetles ta. “Valitsuse selline passimine on vastutustundetu ja häbiväärne. Viirus ei küsi eelarvetsüklitest ja paarikümne miljoni euro leidmine praeguste laenumiljardite juures ei ole küll mingi probleem,” lisas ta.

Sotsiaaldemokraadid toetasid täna parlamendis Reformierakonna ettepanekut, mille eesmärgiks oli kohustada valitsust moodustama ekspertidest COVID-19 analüüsikomisjoni.