Indrek Saar: võimaliku korruptsiooni uurimine kriisiraha jagamisel aitab Eesti poliitikat puhtamaks teha

Kirill KlausKorruptsioon

Sotsiaaldemokraadid algatasid täna eelnõu eesmärgiga luua riigikogu juurde kõigi fraktsioonide saadikutest koosnev ajutine uurimiskomisjon, mis asub kontrollima, kas kriisimeetmete raames jagati ettevõtetele raha ausalt ja otstarbekalt.

„Selle komisjoni keskne ülesanne on uurida võimalikku korruptsiooni seoses toetustega, mida eelmisel aastal jagati kriisi leevendamiseks 827,6 miljoni euro ulatuses. Porto Franco juhtum on veelgi suurendanud varasemaid kahtlusi, et kriisimeetmetes on olnud mõndagi küsitavat,“ märkis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar. Selliste kahtlustuste taustal on vaja põhjalikult läbi valgustada kõik sarnased toetusmeetmed, mis annaksid kindlust, et kriisi kattevarjus ei ole maksumaksja raha ebatõhusalt ja ebaseaduslikult eraldatud, lisas ta.

„Koroonaviiruse kriis on tähendanud tuhandetele Eesti inimestele töökoha ja sissetulekute kaotust. Terved majandussektorid on kandnud suuri kahjusid ja paljud ettevõtjad on kaotanud aastate jooksul üles ehitatud ettevõtted ning loodud väärtuse. Selles valguses riivab tugevalt ühiskonna õiglustunnet asjaolu, et kõrgetes poliitilistes ametites inimesi on alust kahtlustada selles, et kriisi leevendamiseks mõeldud vahendeid on püütud kasutada isiklikes huvides või oma erakonna valimiskampaania rahastamiseks. Õiguskaitseorganid uurivad konkreetseid kaasuseid. Riigikogu ülesanne on vaadata tervikpilti ja kõiki valitsuse otsuseid avalike vahendite kasutamisel,“ rääkis Saar.

Komisjoni kohust on eelnõu järgi selgitada välja toetuste andmise protsessi mõjutanud isikute ring ning nende mõju otsuste kujunemisele. Samuti tuleb loodaval komisjonil tuua selgust sellesse, kas tehtud otsustel oli seos erakondadele tehtud annetustega. Korruptsiooni tuvastamisel tuleb komisjonil sõnastada järeldused selle põhjuste ning seda soodustanud asjaolude kohta. Oma uurimistöö lõpparuande koos ettepanekutega peab komisjon riigikogule ja avalikkusele esitama hiljemalt 2022. aasta 16. juuniks.

Täna riigikogu menetlusse antud otsuse eelnõu kuulub sotsiaaldemokraatide nn korruptsiooni tõrjumise paketti.