Ivari Padar: Eesti vajas EKREta valitsust

digiArvamus

Paar nädalat tagasi helistas vana sõber, kes tuletas meelde, et kaks aastat tagasi pärast viimatisi riigikogu valimisi olin seisukohal, et tubli tulemuse teinud EKRE peab valitsusse saama. Et rahva usaldus on saadud ja nüüd tuleb seda täitevvõimu man teostada, kirjutab sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Ivari Padar Lõuna-Eesti Postimehes. 

Mu veendumus tugines kogemustele, et radikaalid muutuvad reaalse valitsemisega kokku puutudes tasakaalukamaks. Olgu näiteks kas või põlissoomlased.

Täna on mu sama kindel seisukoht, et EKREt praegusel kujul ei tohi võimu lähedale lasta. Valitsusse ei saa kuuluda partei, mille juhid igal pühapäeval raadioeetris solvavad nii naabreid kui ka strateegilisi liitlasi.

Soome peaministri halvustamine ja Leedu või USA valimiste õiguspärasuse kahtluse alla seadmine ei ole Eesti asja ajamine. Nii aetakse hoopis teisel pool Peipsit asuva riigi asja ja hüljatakse rahvuslikud huvid. Rääkimata sellest, et EKRE liidrite tegevuse osa on paljude kaasmaalaste alavääristamine ning vastasseisude õhutamine. Kurb, et iga viies Eesti inimene tahab selles paadis kõikuda.

Valitsuse vahetust oli seega hädasti vaja. Seepärast toetasin koos fraktsioonikaaslastega uue valitsuse ametisse astumist.

Endise peaministri tagasiastumise ajend oli karm. Keskerakonna kohal lasub mastaapne korruptsioonikahtlustus! Olen ligi seitse aastat olnud erakonna juht ega kujuta ette, et partei esimehe teadmata saaks peasekretär millegi sarnasega tegeleda. Igal juhul sai Jüri Ratas enam-vähem elegantselt taanduda ning enda ja oma partei EKREst lahti haakida.

Uuel peaministril seevastu on väga keerukas aeg. Ülisuur katsumus on, kuidas ujuda võimalikult väheste ohvritega välja pandeemiaolukorrast. Õiged lahendused saame teada alles tulevikus. Inimesi, kes mõne aja möödudes räägivad, et «noh, ma ju algusest peale ütlesin, et tuleb teha nii või naa», saab olema üksjagu.

Poliitikas tuleb tihti valida halbade ja väga halbade otsuste vahel. Teadlaste seisukohad saavad olla ainuvõimalikud, mille järgi joonduda. Jäägu hanerasv tagaplaanile.

Sügav tervisekriis nõuab kindlameelset juhtimist. Olgu valitsuse sammud teaduspõhised, aga senisest resoluutsemad ja ettepoole vaatavad.

Usun rahva vastutustundesse. Küll saab ka valitsus ree peale ja suudame koos pandeemia ületada.

Heameelt teeb aga, et Lõuna-Eesti on valitsuses esindatud: kahe tarmuka daamiga.

Ivari Padar: Eesti vajas EKREta valitsust